Akıllı kent ve mikromobilite üzerinden bir değerlendirme: Kadıköy örneği
An evaluation on smart city and micro mobility: Kadiköy sample
- Tez No: 876573
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PELİN SARIOĞLU ERDOĞDU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Doğuş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
Akıllı kent, kent yaşamına ilişkin olarak ortaya çıkan sorunların rasyonel çözümüne ilişkin geliştirilen bir kavramdır. Akıllı kent ile bilişim, haberleşme ve sürdürülebilirlik bir araya getirilmektedir. Kente ilişkin yönetim sürecine entegre edilecek mekanizmalar sayesinde kentsel gelişim ve kentsel sürdürülebilirliğin devamı amaçlanmaktadır. Kentleşmenin ve nüfusun arttığı bir dünyada kentlerin planlanması eskiden daha fazla önem arz etmektedir. Bu bağlamda küreselleşme ile birlikte her zamankinden fazla olarak yaşanabilir, sürdürülebilir ve çevreye yararlı kentler inşa etmek gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesine paralel bir şekilde Avrupa Birliği de; akıllı çevre, akıllı yönetişim, akıllı insan, akıllı ulaşım, akıllı ekonomi ve akıllı yaşam bileşenleriyle akıllı kent oluşturulmasına öncülük etmektedir. Kadıköy Belediyesi de dünyadaki akıllı kentleri kendisine örnek alarak bir planlamaya gitmiştir. Özellikle akıllı çevre ile bağlantılı olarak akıllı ulaşım ve akıllı mobilite konusunda hangi projeleri hayata geçirdiği incelenmiş; dünyadaki örnekler ile karşılaştırılmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart city is a concept developed for the rational solution of the problems that arise in relation to urban life. Smart city and informatics, communication and sustainability are brought together. The continuation of urban development and urban sustainability is aimed through the mechanisms to be integrated into the management process related to the city. In a world where urbanization and population increase, the planning of cities is more important than before. In this context, it is necessary to build livable, sustainable and environmentally beneficial cities more than ever with globalization. In parallel with the development of technology, in the European Union; smart environment, smart governance, smart people, smart transportation, smart economy and smart life components lead the creation of a smart city. Kadıköy Municipality has taken the smart cities of the world as an example to itself and has gone into a planning. In particular, it has been examined which projects he has implemented in the field of smart transportation and smart mobility in connection with the smart environment; analyzed in comparison with the examples in the world.