Social behavioral change for sustainable urban transportation under TDM concept: A case study of Istanbul
YTY konsepti altında sürdürülebilir kent ulaşımı için sosyal davranış değişimi: İstanbul vaka çalışması
  1. Tez No: 392489
  2. Yazar: İRFAN BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kentlerdeki artan nüfus ulaşımın, karayollarının, toprak kullanımının ve her çeşit kirliliğin artışını da zorunlu kılmaktadır. Genellikle daha uzun, daha geniş ve daha büyük kent içi ve kentler arası karayolları, içerisinde birkaç kişi hatta çoğunlukla yalnız başına seyahat edilen araç sayısında artışa neden olmakta ve bu da sürdürülemez bir toplum ve mobiliteye temel oluşturabilmektedir. Akıllı toprak kullanımı, akıllı ulaşım sistemleri, temiz ve yeşil araçlara ek olarak sürdürülebilir kentlere ve ekonomilere ulaşabilmek için, ulaşımda kullandığımız motorize yöntemlerden ziyade yürüme, bisiklet, ve toplu taşıma gibi daha temiz, daha yeşil, daha sağlıklı ve daha ekonomik ulaşım yöntemlerine kaymak için sosyal davranış değişimi çok büyük önem arzetmektedir. Trafik sıkışıklığının gitgide artıyor olmasının neden olduğu ekonomik, çevresel ve sosyal kaygılar, dünyada bir çok şehri ve akademisyenleri farklı politika ve çözümlerin araştırılmasına ve bunların kentlerde uygulanmasına yöneltmiştir. Bu politika ve çözüm alternatifleri arasında, Yolculuk Talep Yönetimi (YTY) politikaları esas olarak, sürdürülebilir yöntemleri ve gönüllü olarak talebin kontrol edilmesiyle mevcut altyapının daha verimli kullanılmasını teşvik etmektedir. Bu çalışmanın amaçları şu şekildedir: (1) literatür taraması ile dünyanın muhtelif yerlerinde geliştirilmiş ve uygulanmış çeşitli sürdürülebilir toplum, sürdürülebilir gelişim, sürdürülebilir mobilite mekanizmalarının ve politikalarının incelenmesi ve anlaşılması; (2) özellikle kent mobilitesi ve trafiği için geliştirilmiş ve test edilmiş olan sosyal davranış değişimi politikaları için bir çerçeve belirlemek; (3) İstanbul vakasının daha iyi anlaşılması için farklı göstergeler kullanılarak muhtelif şehirler ile karşılaştırma yapmak; (4) YTY politikalarının İstanbul'da uygulanabilirliği potansiyelinin belirlenebilmesi ve şehir halkının trafik algısının öğrenilebilmesi için yüz yüze anket çalışması yapmak; (5) İstanbul'un mevcut trafik yoğunluğunun belirlenmesi ve PTV VISSIM mikro simülasyon programı kullanılarak anket sonuçlarının neticesine göre belirlenen potansiyeller ile farklı senaryolar altında İstanbul trafik yoğunlunun 2018 ve 2023 yılları için projeksiyonlarının yapılması. Bu çalışmanın sonucunda, İstanbul trafiğinin yıldan yıla daha kötü olma eğiliminde olduğu görülmektedir, ama YTY politikalarının sürdürülebilir mobilite kullanımının arttırılabilmesinde ve trafik yoğunluğunun azaltılabilmesinde kayda değer ölçüde potansiyele sahip olduğu da ayrıca görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing population in urban areas necessitates increasing levels of mix and modes of transportation, roads, land use, which all lead to pollution and waste of all sorts. Usually longer, wider and larger urban and interurban roads for motorized vehicles lead to further increases in number of cars with fewer, usually single, people in them, forming an unavoidable basis of an unsustainable society and mobility. In order to achieve sustainable cities and economies, in addition to smart use of land, intelligent transportation systems, clean and green vehicles, it is vital to achieve social behavioral change for shifting our modes of mobility from motorized means to cleaner, greener, healthier and more economic means such as walking, cycling, and public transportation. Economic, environmental, and social concerns about growth of traffic and congestion have caused several mega cities in the world and academics towards the investigations and introduction of different policies and measures in urban areas. Among many policy options, Travel Demand Management (TDM) policies mainly aim to promote the sustainable modes and to increase an effective use of existing infrastructure by voluntarily controlling the demand. With such circumstances, the objectives of this study are as follows: (1) to review existing academic, industrial, governmental and non-governmental literature to examine and understand various sustainable society, sustainable development, sustainable mobility concepts, mechanisms and policies developed and tested in other parts of the world; (2) to establish a framework of social behavioral change policies particularly developed and tested for urban mobility and traffic; (3) to compare various mega-cities on different indicators to better understand the case of Istanbul; (4) to evaluate potentials of TDM policies in Istanbul as well as to find out traffic congestion perception of the residents by conducting face-to-face surveys; (5) to determine current conditions of traffic congestion in Istanbul for the projections of traffic conditions in the coming years of 2018 and 2023, with the help of determined potentials from the survey results under different scenarios by using a micro simulation program PTV VISSIM. As a result of this study, it was revealed that the traffic conditions in Istanbul tend to become worse year by year, but it was also seen that the TDM policies offers noteworthy potential for increased use of sustainable mobility modes and to help significantly reducing congestion levels.