Nutuk'un kök değerler açısından incelenmesi
Examining Nutuk' interms of root values
- Tez No: 876603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARASU AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bireylerin yaşadıkları topluma uyum sağlamalarını kolaylaştıran unsurlardan biri de değerlerdir. Değer aktarımı ailede başlayarak okullarda devam etmektedir. Okullarda değer aktarımı ilkokuldan itibaren yapılmaktadır. 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yürürlüğe giren on kök değerin okullarda eğitim ve öğretim sürecinde öğrencilere kazandırılması amaçlanmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen on kök değer; adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik olarak belirtilmiştir. Kök değerlerin öğrencilere kazandırılmasında farklı yöntem ve tekniklerden faydalanılmaktadır. Edebî eserler kök değerlerin aktarılmasında önemli bir kaynaktır. Bu çalışmada Mustafa Kemal Atatürk'ün kaleme almış olduğu Nutuk'un kök değerler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya konu olan Nutuk, nitel araştırma yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Doküman analizi sonucunda elde edilen bulgular içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda on kök değerin tamamının Nutuk içerisinde yer aldığı tespit edilmiştir. Eserde en fazla saygı, vatanseverlik, sorumluluk; en az sabır, yardımseverlik, dürüstlük kök değerlerine yer verildiği görülmüştür. Buna göre Nutuk'un kök değerlerin aktarımında yardımcı bir kaynak olarak kullanılabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
One of the elements that make it easier for individuals to adapt to the society they live in is values. Value transfer begins in the family and continues in schools. Value transfer in schools is carried out starting from primary school. It is aimed to provide students with the ten root values that came into force in the 2018 Social Studies Curriculum during the education and training process in schools. Ten root values determined by the Ministry of National Education; They are stated as justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism and helpfulness. Different methods and techniques are used to impart root values to students. Literary works are an important source of transferring root values. In this study, it is aimed to examine the speech written by Mustafa Kemal Atatürk in terms of root values. Speech, which is the subject of the study, was examined with the qualitative research method. Document analysis method was used in the study. The findings obtained as a result of the document analysis were analyzed using the content analysis method. As a result of the study, it was determined that all ten root values were included in Nutuk. The most respect, patriotism and responsibility in the work; It was observed that the root values of patience, helpfulness and honesty were included at least. Accordingly, it can be suggested that Speech can be used as an auxiliary source in the transfer of root values.