Gitaristlerin gürlük terimlerini yorumlama biçimlerinin belirlenmesi
An analysis on how guitarists interpret the dynamics
- Tez No: 876602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YUNGUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Dinamikler eser icrası sırasında kullanılan gürlük değişim işaretleridir. Bu işaretler somut ses yükseklikleri barındırmadığı için icracılar tarafından farklı algılanabilmektedir. Bu durumdan hareketle; gitaristlerin gürlük terimlerini yorumlama biçimlerinin nasıl olduğu sorusu bu araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Araştırma, gürlük terimlerinin daha anlaşılır bir biçimde öğretilebilmesi odağıyla, kişiden kişiye göreceli olan piano ve forte terimlerinin icracılar tarafından hangi gürlük düzeylerinde yorumlandığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma modeli benimsenerek, kolay ulaşılabilir örnekleme teknikleri çerçevesinde, Spotify müzik akış platformu içerisinden edinilen Marieta Mazurka adlı eserin icraları incelenmiştir. İlgili icralarda piano ve forte dinamiklerini içeren bölgeler LUFS metodu ile ölçülerek betimsel istatistik testlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda bahsedilen gürlük düzeylerinin örneklem içerisinde nasıl bir frekans dağılımı gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dynamics are the indicators of loudness changes in a musical performance. These indicators do not signify specific and definite loudness levels, and hence, can be interpreted differently by performers. From this perspective, the question of how guitarists interpret dynamic terms constitutes the problem of this research. Focusing on teaching dynamic terms more comprehensibly, the research aims to determine at which volume performers interpret levels the subjective terms piano and forte. Adopting a descriptive research model, one of the quantitative research methods, the performances of the piece named Marieta Mazurka, obtained from the Spotify music-streaming platform, were analysed within the framework of easily accessible sampling techniques. The relevant parts of Marieta Mazurka, containing piano and forte dynamics, were quantified basing on the LUFS method and subjected to descriptive statistical tests. As a result, the research revealed the frequency distribution of the mentioned loudness levels.