The effect of environmental management accounting on environmental performance with the mediating role of management support and green innovation: An application on the Iraqi banking sector
Çevre yönetim muhasebesinin yönetim desteği ve yeşil inovasyonun aracılık rolü ile çevresel performans üzerindeki etkisi: Irak bankacılık sektörü üzerinde bir uygulama
- Tez No: 876626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞİD ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, bankacılık sektöründe Çevre Yönetim Muhasebesi (ÇYM), çevresel performans, yönetim desteği ve yeşil inovasyon arasındaki karmaşık etkileşimleri keşfetmeye çalışmaktadır. Çalışma, belirli bir bölgede yer alan altı önde gelen bankanın çalışanları arasında yapılan kapsamlı bir anketi kapsamaktadır. EMA uygulamaları, çevresel performans ölçütleri, yönetim desteği ve yeşil inovasyon algılarına ilişkin farklı bakış açılarını yakalamak için tasarlanmış bir anket aracının titizlikle hazırlanması da dahil olmak üzere, veri toplamanın doğruluğunu ve bütünlüğünü sağlamak için titiz metodolojiler kullanılmıştır. Etik hususlara büyük önem verilmiş, kurumsal inceleme kurullarından gerekli onaylar alınmış ve tüm katılımcı çalışanlardan açık bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Nicel teknikler ve aracılık analizleri kullanılarak yapılan veri analizi, incelenen değişkenler arasındaki nüanslı ilişkileri ortaya çıkarmıştır. Doğasında var olan kısıtlamalara rağmen bu çalışma, bankacılık sektöründeki çevresel yönetim uygulamalarına ilişkin paha biçilmez bilgiler sunmakta, sürdürülebilirlik ve dayanıklılığa yönelik politika ve uygulamaları bilgilendirmeye hazırlanmaktadır. Sonuçlar, EMA, yönetim desteği ve işbirliğinin bankacılık kurumlarında çevresel sürdürülebilirliği sağlamadaki önemli rollerinin altını çizmekte ve böylece sektörde stratejik karar alma ve politika oluşturma konusunda bilgi vermektedir. Bununla birlikte, EMA'nın benimsenmesinin ve kurumsal süreçlere sorunsuz bir şekilde entegre edilmesinin uzun vadeli etkilerini incelemek ve böylece bankacılık ortamındaki dönüştürücü potansiyelinin daha derinlemesine anlaşılmasını sağlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research endeavors to explore the complex interactions between Environmental Management Accounting (EMA), environmental performance, management support, and green innovation within the banking sector. The study encompasses a comprehensive survey conducted among employees of six prominent banks situated in a specified region. Rigorous methodologies were employed to ensure the fidelity and integrity of data collection, including the meticulous crafting of a survey instrument designed to capture diverse perspectives on EMA practices, environmental performance metrics, management support, and perceptions of green innovation. Ethical considerations were given paramount importance, with requisite approvals obtained from institutional review boards and explicit informed consent sought from all participating employees. Utilizing quantitative techniques and mediation analyses, the ensuing data analysis unraveled nuanced relationships among the variables under scrutiny. Despite inherent limitations, the study offers invaluable insights into the environmental stewardship practices within the banking sector, poised to inform policy and practice toward sustainability and resilience. The results underscore the pivotal roles of EMA, management support, and collaboration in driving environmental sustainability within banking institutions, thereby informing strategic decision-making and policy formulation in the industry. Nonetheless, further research is warranted to delve into the long-term implications of EMA adoption and its seamless integration into organizational processes, thereby fostering a deeper understanding of its transformative potential within the banking milieu.