Serbest zaman değerlendirme alışkanlıkları bağlamında dijital bağımlılık ve asosyallik ilişkisi
The relationship between digital addiction and asociality in the context of leisure time habits
- Tez No: 876659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dijital teknolojilerin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte, bireylerin serbest zaman değerlendirme alışkanlıklarında ve sosyal etkileşimlerinde önemli değişiklikler gözlemlenmiştir. Dijital bağımlılık, bireylerin dijital cihazlara aşırı bağlılığı ve bu cihazları kontrol etme becerisinin azalması olarak tanımlanırken, asosyallik ise bireylerin sosyal etkileşimden kaçınma eğiliminde olmasıdır. Bu doğrultuda araştırmanın temel amacı, bireylerin serbest zamanlarını değerlendirme alışkanlıkları ile dijital bağımlılık ve asosyallik arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bununla birlikte, dijital bağımlılığın asosyallik üzerindeki etkisi de değerlendirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, anket tekniği ile toplanmıştır (n=472). Anket formunda katılımcıların demografik bilgileri, dijital bağımlılık düzeyleri ve asosyallik eğilimleri ölçülmüştür. Verilerin analizinde korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the introduction of digital technologies into every aspect of our lives, people's leisure habits and social interactions have changed significantly. Digital addiction is the over-attachment of individuals to digital devices and the diminished ability to control these devices, while asociality is the tendency of individuals to avoid social interactions. The main aim of this study is therefore to uncover the relationship between people's leisure habits and digital addiction and antisociality. In this direction, the main objective of the research is to uncover the relationship between people's leisure habits, digital addiction and antisociality. In addition, the impact of digital addiction on antisociality was also investigated. The study was conducted using a quantitative research method. The data was collected using a questionnaire (n=472). In the questionnaire, demographic information, the degree of digital addiction and the tendencies towards antisociality of the participants were recorded. Correlation and regression analyses were carried out to analyse the data.