Şeyhülislâm Yahyâ Divanı'nda mazmunlar
Mazmun in Seyhulislam Yahya's Diwan
  1. Tez No: 876658
  2. Yazar: MEYSURE GÖKÇEGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE PARLAKKILIÇ MUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Türk Dili ve Edebiyatı, Fine Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mazmunlar klasik Türk edebiyatının vazgeçilmez unsurlarıdır. Mazmunlar, şairlerin aynı malzemelerle farklı hayaller ve çağrışımlar kurabildiğini gösterir. Eski Türk edebiyatını anlamak isteyenlerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü mazmunlar klasik şiirin anlam dünyasını oluşturur. Her şair anlam derinliği ve gizliliği olan bu tekniği şiirinde kendi kabiliyetine göre kullanmıştır. XVII. yüzyılın önemli şahsiyetlerinden olan Şeyhülislâm Yahyâ, yaşadığı yüzyıla hem siyasî hem edebî katkılar sunmuştur. Yahyâ Efendi'nin Divan'ındaki sadelik ve estetik edebiyatımıza sunduğu katkıyı göstermektedir. Şairin hayal dünyası bu alanla ilgilenenleri büyülemektedir. Çalışmamızın konusu, şairin hayal dünyasının daha iyi anlaşılması için“Şeyhülislam Yahyâ Divanı'nda Mazmunlar”olmuştur. Bu çalışma ile şairin kullandığı mazmunların zenginliğini tespit etmeyi amaç edindik. Tespit ettiğimiz mazmunların klasik şiirimizdeki anlamına kaynaklardan faydalanarak yer verdik. Şairin mazmunları ele alış şekillerini beyitlerden örnekler vererek açıkladık. Kullandığı mazmunları sınıflandırarak alt başlıklar halinde inceledik. Şairin hem basit mazmunlara hem de karmaşık mazmunlara yer verdiğini belirledik. Basit mazmunları daha fazla tercih ettiğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Mazmuns are indispensable elements of classical Turkish literature. Mazmuns show that poets can create different imaginations and associations with the same materials. Those who want to understand old Turkish literature should have knowledge on this subject. Because mazmuns form the world of meaning of classical poetry. Each poet used this technique, which has depth and mystery of meaning, in his poetry according to his own ability. Seyhülislam Yahya, one of the important figures of the XVIIth century, made both political and literary contributions to his century. The simplicity and aesthetics of Yahyâ Efendi's Divan show his contribution to our literature. The poet's imagination fascinates those interested in this field. The subject of our study is“Mazmun In Seyhülislam Yahya's Diwan”for a better understanding of the poet's imagination. With this study, we aimed to determine the richness of the mazmuns used by the poet. We gave the meaning of the mazmuns we identified in our classical poetry by making use of the sources. We explained the poet's handling of the mazmuns by giving examples from couplets. We classified the mazmuns he used and examined them under subheadings. We determined that the poet included both simple and complex mazmuns. We determined that he preferred simple mazmuns more.