Gizlilik sözleşmesi
Confidentiality agreement
- Tez No: 876674
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Gizlilik sözleşmesi, iki veya daha çok taraf arasında akdedilen ve taraflardan birisinin yahut birden fazlasının, diğer taraf veya taraflara karşı yahut üçüncü kişiler yararına gizliliği korunması istenilen bilgilerin kamuya ve üçüncü kişilere açıklamamasını konu alan sözleşmedir. Öğretide ve uygulamada, gizliliğin korunması amacıyla düzenlenen sözleşmeler gizlilik sözleşmesi (“confidentiality agreement”), ifşa etmeme sözleşmesi (“non-disclosure agreement”veya“NDA”) veya sır saklama sözleşmesi gibi isimlerle adlandırılmaktadır. Gizlilik sözleşmesinde kendisine karşı gizli bilgileri kamuya ve üçüncü kişilere karşı açıklamama yükümlülüğü altına girilen taraf bilgi veren taraftır. (“disclosing party”). Sözleşmenin bu tarafının diğer tarafa yeni bilgi vermesi zorunlu değildir. Gizlilik sözleşmesi yapıldığı anda gizli bilgiler zaten bunları açıklamama yükümlülüğü altına giren tarafın uhdesinde olabilir. Gizlilik sözleşmesinde gizli bilgileri kamuya ve üçüncü kişilere açıklamama yükümlülüğü altına giren taraf bilgi alan taraftır (“receiving party”). Bilgi veren taraf ile ilgili açıklamalarda belirtmiş olduğumuz üzere, bilgi alan tarafın bilgi veren taraftan herhangi bir bilgi alması zorunlu olmayıp, bilgi alan taraf zaten bilgisi dahilinde olan hususlarla ilgili olarak da bunları açıklamama yükümlülüğü altına girebilir. Gizlilik sözleşmeleri üçüncü kişi yararına da düzenlenebilir. Gizlilik sözleşmesinde, bilgi alan taraf, üçüncü kişilere ait bilgilerin kamuya ve üçüncü kişilere açıklanmamasını üstlenmişse, artık borcun ifası doğrudan üçüncü kişinin menfaatinedir ve bu durumda üçünü kişi yararına sözleşmeden bahsedilir. Üçüncü kişi yararına sözleşmede, vaadeden bilgi alan taraf, vaadettiren bilgi veren taraf, lehtar ise sözleşme kapsamında gizli bilgisi korunan üçüncü kişidir.
Özet (Çeviri)
A confidentiality agreement is an agreement concluded between two or more parties stipulating that one or more of the parties shall not disclose to the public and third parties the information whose confidentiality is requested to be protected against the other party or parties or for the benefit of third parties. In the doctrine and in practice, agreements drawn up to protect confidentiality are called confidentiality agreements, non-disclosure agreements or NDAs. The party before whom the obligation not to disclose confidential information to the public and third parties is assumed under the confidentiality agreement is the disclosing party. It is not necessary that this party to the agreement has provided any new information to the other party. Confidential information may already be in the possession of the party who is under obligation not to disclose it, at the time the confidentiality agreement is entered into. The party that is under the obligation not to disclose confidential information to the public and third parties in the confidentiality agreement is the receiving party. As we have stated in the explanations about the disclosing party, it is not necessary that the receiving party receives any information from the disclosing party, as the receiving party may also assume the obligation not to disclose any information regarding matters already within its knowledge. Confidentiality agreements may also be drawn up for the benefit of a third party. In a confidentiality agreement, if the receiving party undertakes not to disclose information belonging to third parties to the public and third parties, the performance of the debt would then be directly in the interest of the third party, and in this case, there would be a third-party beneficiary agreement. In this third-party beneficiary agreement, the undertaking party is the receiving party, the party requiring such an undertaking is the disclosing party, and the beneficiary is the third party whose confidential information is protected under the agreement.