Le maintien de la catégorie «femme»: Le role des mecanismes sociaux dans l'interiorisation de la definition de l'identite feminine
'Kadın' kategorisinin yeniden üretimi: Toplumsal mekanizmaların kadın kimliğinin içselleştirilmesinde rolü
- Tez No: 876673
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK MERÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
İnsanlık tarihinin en eski sınıflandırmalarından birini temsil eden cinsiyetlerin ikili kategorizasyonu tarihsel olarak tüm toplumsal ve kültürel dönüşümler karşısında varlığını çok büyük ölçüde sürdürmesi bakımından ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Bugün, özellikle“kadın”kategorisi içerisinde tanımlanan bireylerin maruz kaldığı eşitsizlik durumunun temelinde yatan söz konusu kategorilendirmenin hangi toplumsal mekanizmalar aracılığıyla varlığını sürdürdüğünü anlamaya çalışmak bu çalışmanın amacını ifade eder. Nitekim bir toplumsal inşa ürünü olarak“kadın kategorisinin”varlığını sürdürmek için bireyler tarafından içselleştirilmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkılarak, söz konusu kategorilendirmenin bireysel deneyimlerin içerisine nasıl nüfuz ettiğini ve onları ne şekilde yapılandırdığını görmek hedeflenmiştir. Bu bakımdan, sosyal ve kültürel olarak üst belirlenen“kadın”kategorisi tanımının, kadın cinsiyeti atanmış olan bireylerin birincil sosyalizasyon süreçlerini, heteroseksüel aşk ilişkilenmelerini, evlilik ve annelik deneyimlerini nasıl biçimlendirdiğini ve bahsedilen bu deneyimlerin bireyler tarafından nasıl yorumlandığını incelemek bu çalışmanın temelini oluşturur.
Özet (Çeviri)
The binary categorization of the sexes, which represents one of the oldest classifications in the history of humanity, occupies a privileged position insofar as it has largely maintained its existence in the face of all social and cultural transformations. The objective of this study is to try to understand through which social mechanisms the categorization in question, which is the basis of the situation of inequality to which individuals defined by the“woman”category are exposed, continues to be maintained today. Indeed, starting from the idea that the“woman category”, as a product of social construction, must be internalized by individuals to maintain its existence, it is a question of seeing how this categorization penetrates into individual experiences and how it structures them. In this regard, examine how the socially and culturally overdetermined definition of the“woman”category shapes primary socialization processes, heterosexual romantic relationships, marriage and motherhood experiences of individuals assigned to the feminine gender, and how these experiences are interpreted by individuals, forming the basis of this study.