The formation, decline and resurgence possibility of isis as a violent extremist organization in Northeast Syria
  1. Tez No: 876675
  2. Yazar: YAMAMAH ELUBEYD SAMMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ALİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Aşırılıkçı toplumların oluşumunu araştıran bu tez, Kuzeydoğu Suriye'deki IŞİD vakasına odaklanarak, IŞİD'in çöküşünün ardından önemli değişiklikler geçiren bölgenin gerçekliğini analiz etmeyi amaçlıyor ve uygun önlemler alınmadığı takdirde aşırılıkçılığın potansiyel olarak yeniden ortaya çıkmasının göstergelerini araştırıyor. Araştırma, aşırılıkçılığı sosyal bilimler perspektifinden ele alarak, aşırılıkçıların nasıl oluştuğunu ve aşırılık yanlısı toplumlar yaratmak için nasıl birleştiğini inceliyor. Betimsel araştırma, Suriye'deki cihatçı örgütlerin mevcut ve gelecekteki eğilimlerini incelemek için kullanılmaktadır. Buna karşılık, tarihsel araştırmalar, Irak ve Suriye'de İslam Devleti'nin kurulmasına yol açan aşırılık yanlısı grupların tarihsel gelişimini bir vaka çalışması olarak izlemektedir. Ayrıca, Kuzeydoğu Suriye'nin gerçekliği ve bölgede aşırılıkçılığın yeniden ortaya çıkma potansiyeli hakkında ilk elden fikir edinmek için araştırmacılar, hukukçular ve Suriye toplumunun üyeleri, sahadaki çeşitli aktörler ve bireylerle bire bir görüşmeler yapıldı. Sonuçlar ve bulgular bölümü, Kuzeydoğu Suriye'nin gerçekliğine kapsamlı bir genel bakış sunarak, aşırılık yanlısı toplumların oluşumuna katkıda bulunan faktörleri ve bunların yeniden ortaya çıkmasının potansiyel risklerini incelemektedir. Bulguların sonuçları ve önemi tartışılarak, bölgenin kritik durumunu ele almak ve aşırılıkçılığın yeniden canlanmasını önlemek için siyasi, insani ve insani düzeylerde uluslararası müdahaleye duyulan ihtiyaç vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the formation of extremist societies, focusing on the ISIS case in Northeast Syria. It aims to analyze the region's reality, which has undergone significant changes following the decline of ISIS, and explore indicators of the potential re-emergence of extremism if appropriate measures are not taken. The research delves into extremism from a social sciences perspective, examining how extremists are formed and merge to create extremist groups. Descriptive research is used to study the current and future trends of jihadi organizations in Syria. In contrast, historical research traces the historical development of extremist groups leading to the establishment of the Islamic State in Iraq and Syria as a case study. Furthermore, one-to-one interviews are conducted with various actors and individuals on the ground, including researchers, jurists, and members of the Syrian community, to gain firsthand insights into the reality of Northeast Syria and the potential for the re-emergence of extremism in the region. The results and findings chapter presents a comprehensive overview of the reality of Northeast Syria, examining the factors contributing to the formation of extremist groups and the potential risks of their re-emergence. The implications and significance of the findings are discussed, emphasizing the need for international intervention at political, human, and humanitarian levels to address the region's critical situation and prevent extremism's resurgence. The thesis concludes with recommendations for policymakers, international organizations, and relevant stakeholders to address the challenges posed by extremist societies in Northeast Syria. These recommendations emphasize preventive measures to reduce the humanitarian catastrophe and combat the potential resurgence of extremism in the region.