Ses kayıt sürecinde analog tabanlı işlemciler ile yazılım tabanlı işlemcilerden elde edilen verilerin karşılaştırılması
Comparison of data obtained from analog-based processors and software-based processors in the sound recording process
- Tez No: 876738
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARAPGİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı, ses kayıt sürecinde analog tabanlı işlemciler ile yazılım tabanlı işlemcilerin karşılaştırılmasına yöneliktir. Bu amaç doğrultusunda vokal ve gitar döngüleri kullanılarak analog tabanlı işlemciler ile yazılım tabanlı DSP işlemciler, miks sırasındaki analog tabanlı işlemciler ile yazılım tabanlı işlemciler ve analog tabanlı işlemciler ile yazılım tabanlı plug-in'ler arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Araştırma betimsel analiz yöntemiyle yürütülmüş, araştırmanın evrenini; müzik yazılımlarından oluşan software programlar ve bu programlarla çalışan bilgisayarlar ile analog tabanlı tüm işlemciler oluştururken, örneklemi ise DAW (digital audio work station) içerisinde çalışan ton-frekans-dinamik yazılım tabanlı işlemciler ile analog tabanlı işlemcilerden oluşmaktadır. Araştırmada önceden hazırlanmış olan vokal ve gitar döngüleri analog ve yazılım tabanlı sinyal işlemciler kullanılarak veriler Steinberg firmasına ait olan Cubase 12 DAW ses istasyonunda toplanmıştır. Bulguların analizinde ve çözümlenmesinde ise Fabfilter Pro-Q3 ekolayzer spektrum analizörü, TB Pro Audio tarafından geliştirilen mvmeter2, Izotope firmasına ait Insight 2 Pro metering ile Spektrogram kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ses kayıt sürecinde analog tabanlı işlemciler ile yazılım tabanlı işlemcilerden elde edilen verilerin çeşitli açılardan farklı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare analog-based processors with software-based processors in the context of sound recording. In line with this objective, differences between analog-based processors and software-based DSP processors during vocal and guitar loops, analog-based processors and software processors during mixing, and analog-based processors and software plug-ins were examined. The research employed a descriptive analysis method, where the universe consisted of software programs from music software and computers operating with these programs, as well as all analog-based processors. The sample included software-based processors for tone-frequency-dynamics operating within a DAW (digital audio workstation) and analog-based processors. Pre-prepared vocal and guitar loops were processed using analog and software-based signal processors and gathered in the Cubase 12 DAW from Steinberg. For the analysis and interpretation of findings, tools such as the Fabfilter Pro-Q3 equalizer spectrum analyzer, mvmeter2 developed by TB Pro Audio, Izotope's Insight 2 Pro metering, and Spectrogram were utilized. As a result of the study, it was found that data obtained from analog-based processors and software-based processors in the sound recording process differed in various aspects.