Milliyetçi partiler arasında yeni bir yüz: Zafer Partisi
A new face among nationalist parties: The Victory Party
  1. Tez No: 876739
  2. Yazar: MUHAMMED EREN MACE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EMRE DENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
2011 yılı itibariyle Suriye iç savaşı ile milyonlarca sığınmacının Türkiye'ye gelmesinin yanında Türkiye göç için hedef ülke haline gelmiştir. Bu göçlerin ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri Türk siyasetine de sirayet etmiştir. Avrupa'da 1970'lerde başlayan göç karşıtlığı, Türkiye'nin beklenmedik sayıda göçle karşı karşıya kalmasıyla meydana gelmiştir. Zafer Partisi de bu aşamada göç karşıtlığını siyasete taşımıştır. Zafer Partisi'nin göç karşıtlığını söylemlerinde ana faktör olarak kullanması Avrupa'daki aşırı sağ partilerle karşılaştırılmasına neden olmuştur. Avrupa'da dikkat çeken aşırı sağ partilerden Almanya, Fransa, Avusturya, İtalya ve Hollanda örnekleri incelenmiştir. Zafer Partisi'nin Türkiye'de ilk Avrupa tipi aşırı sağ parti olup olmadığı, bu aşırı sağ partilerle söylem benzerlikleri olup olmadığı kültürel boyutta yabancı düşmanlığı, siyasi boyutta popülizm ve ekonomik boyutta refah şovenizmi başlıklarında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As of 2011, with the outbreak of the Syrian Civil War, millions of refugees have arrived in Turkey, positioning the country as a primary destination for migration. The economic, social, and cultural repercussions of these migratory movements have significantly influenced Turkish politics. Anti-immigration sentiments that emerged in Europe during the 1970s have become prominent as Turkey faces an unprecedented influx of migrants. At this juncture, the Victory Party has integrated anti-immigration rhetoric into its political agenda. This emphasis on anti-immigration as a central theme in the Victory Party's discourse has prompted comparisons with far-right parties in Europe. Prominent examples of far-right parties in Germany, France, Austria, Italy, and the Netherlands have been scrutinized. The study examines whether the Victory Party constitutes the first European-style far-right party in Turkey and assesses the similarities in discourse with these European far-right parties, focusing on xenophobia at the cultural level, populism at the political level, and welfare chauvinism at the economic level.