Geriatri Polikliniğine başvuran yaşlılarda uyku bozuklukları ve düşmeler arasındaki ilişkinin belirlenmesi
To determine the relationship between sleep disorders and falls in the elderly who applied to the geriatrics outpatient clinic
  1. Tez No: 876774
  2. Yazar: VELİYE YİĞİTALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞİMŞEK KESKİN, PROF. DR. PINAR SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, geriatri polikliniğine başvuran yaşlılarda uyku bozuklukları (insomnia ve gündüz aşırı uykululuğu) ve düşmeler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki araştırma, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi geriatri polikliniğine 23 Kasım 2018–15 Aralık 2022 tarihlerinde başvuran 65 yaş ve üstü 1342 kişiyi kapsamaktadır. Veri geriatrik değerlendirme sonucundaki kayıtlardan elde edilmiştir. Bağımlı değişken son bir yıldaki düşme varlığıdır. Bağımsız değişken uyku bozukluğu olup imsomnia ve gündüz aşırı uykululuğuna göre belirlenmiştir. Yaşlılardaki insomniayı belirlemek için Uykusuzluk Şiddeti Anketi (Insomnia Severity Index=ISI), gündüz aşırı uykululuğu için Epworth Uykululuk Ölçeği (Epworth Sleepiness Scale=ESS) kullanılmıştır. Diğer değişkenler; Hastaların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, öğrenim yılı, kiminle yaşadığı, yaşıtlarına göre sağlık algısı, kronik hastalık varlığı, çoklu ilaç kullanımı, sigara içme durumu, beden kütle indeksi, düşme korkusu, depresif semptom varlığı, kırılganlık durumu, kas gücü ve malnütrisyon varlığı şeklindedir. Tanımlayıcı değişkenler yüzde dağılımı, ortalama±standart sapmalarıyla sunulmuş olup nedenselliği belirlemede ise Pearson Ki-kare, Eğimde Ki-kare ve Çoklu Lojistik Regresyon Analizi uygulanmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 78.8±6.9 (65-98) olup %66.9'u kadındır. Son bir sene içindeki düşme varlığı %43.7, ciddi insomnia görülme sıklığı %21.7 ve gündüz aşırı uykululuğu %21.5'tir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between sleep disorders (insomnia and excessive daytime sleepiness) and falls in elderly patients attending a geriatric outpatient clinic. The cross-sectional study includes 1342 individuals aged 65 and older who visited the geriatrics outpatient clinic at Bezmialem Vakıf University Hospital between 23 November 2018-15 December 2022. Data were obtained from records resulting from geriatric assessments. The dependent variable is the occurrence of falls in the last year. The independent variable is sleep disorder, determined by insomnia and excessive daytime sleepiness. The Insomnia Severity Index (ISI) was used to identify insomnia, and the Epworth Sleepiness Scale (ESS) was used to identify excessive daytime sleepiness in the elderly. The other variables include the patients' age, gender, marital status, years of education, living situation, self-perceived health compared to peers, presence of chronic diseases, polypharmacy, smoking status, body mass index, fear of falling, presence of depressive symptoms, frailty, muscle strength, and presence of malnutrition. Descriptive variables were presented with percentage distributions, mean±standard deviations, and Pearson Chi-square, Trend Chi-square, and Multiple Logistic Regression Analysis were applied to determine causality. The participants' average age was 78.8±6.9 years (range 65-98), with 66.9% being female. The prevalence of falls in the past year was 43.7%, the frequency of severe insomnia was 21.7%, and the frequency of excessive daytime sleepiness was 21.5%.