Posterior parietal korkteks üzerine bireysel transkraniyal alternatif akım uyarımının çağrışımsal bellek performansına etkisi ve elektrofizyolojik karşılığı
The effect of individualized transcranial alternating current stimulation targeting the posterior parietal cortex on associative memory performance and its corresponding electrophysiological response
- Tez No: 876773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVHİBE SARICAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çağrışımsal bellek, daha önce ilgisiz öğeler arasındaki ilişkiyi hatırlama yeteneğidir. Çağrışımsal bellek, normal yaşlanma ve nörodejeneratif koşullardan önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu nedenle çağrışımsal belleği geliştirmek için vurgulanan kortiko-hipokampal ağı modüle etmek için hem transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) hem de transkraniyal elektriksel stimülasyon (tES) için en umut verici kortikal hedef olarak posterior parietal korteks (PPC) tanımlamaktadır. Çağrışımsal bellek ağlarındaki teta bandı salınımlarının başarılı hafıza kodlama ve geri getirme süreçleri için önemli olduğu ayrıca transkraniyal alternatif akım stimülasyonunun (TACS), endojen beyin ritimlerini sürüklediği ve gücünü arttırdığı bilinmektedir. tACS' ın etkinliğinin anlaşılması için protokollerin EEG rehberliğinde bireyselleştirilmesine ve çalışmaların nörogörüntüleme teknikleri ile desteklenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı sol posterior parietal korteks üzerine çağrışımsal bellek kodlama görevi esnasında ortaya çıkan bireysel teta frekansı tACS uyarımının etkisinin EEG tekniği ile elektrofizyolojik yanıtlar üzerinden araştırılması, sol posterior parietal korteksin modülasyonunun çağrışımsal bellek performansı ve elektrofizyolojik yanıtlar üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 18-30 yaş arası sağlıklı uyarım grubu (n=15) ve sham grup (n= 15) dahil edildi. Katılımcılara eş zamanlı olarak 32 kanal EEG çekimi sırasında çağrışımsal bellek kodlama ve geri getirme görevi sunuldu. Bulgularımızda çağrışımsal bellek kodlama görevi esnasında ortaya çıkan bireysel teta frekansı kullanılarak sol parietal (P3) bölge üzerine uygulanan tACS' ın, aşinalık ve tanıma süreçlerini modüle ederek tanıma görevindeki teta yanıt gücünde değişikler sağladığı ve çağrışımsal bellek performansını geliştirebileceği görülmüştür. Katılımcıların kendilerine ait endojen teta frekansları kullanılarak uygulanan tACS' ın kolaylaştırıcı etkisi sayesinde daha az aktivasyonla çağrışımsal bellek tanıma görevinde başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Associative memory is the ability to remember the relationship between previously unrelated items. Associative memory is significantly affected by normal aging and neurodegenerative conditions. It therefore identifies the posterior parietal cortex (PPC) as the most promising cortical target for both transcranial magnetic stimulation (TMS) and transcranial electrical stimulation (tES) to modulate the emphasized cortico-hippocampal network to improve associative memory. It is known that theta band oscillations in associative memory networks are important for successful memory encoding and retrieval processes, and that transcranial alternating current stimulation (TACS) entrains endogenous brain rhythms and enhances their power. In order to understand the effectiveness of tACS, there is a need for individualization of protocols under EEG guidance and support of studies with neuroimaging techniques. The aim of this study was to investigate the effect of individual theta frequency tACS stimulation on the left posterior parietal cortex during an associative memory encoding task through electrophysiological responses using EEG technique and to investigate the effect of modulation of the left posterior parietal cortex on associative memory performance and electrophysiological responses. A healthy stimulation group (n=15) and a sham group (n=15) aged 18-30 years were included in the study. Participants were simultaneously presented with an associative memory encoding and retrieval task during 32-channel EEG recording. Our findings showed that tACS applied on the left parietal (P3) region by using the individual theta frequency that occurs during the associative memory encoding task, modulates familiarity and recognition processes, changes the theta response strength in the recognition task and improves associative memory performance. It was observed that the participants were successful in the associative memory recognition task with less activation thanks to the facilitative effect of tACS applied using their own endogenous theta frequencies.