Spor Bilimleri Fakültesindeki akademisyenlerin kapsayıcı liderlikleri ile öğrenen örgüt algılarının incelenmesi
Examination of inclusive leadership and learning organization perceptions of academicians at Sports Scientology Faculty
  1. Tez No: 876800
  2. Yazar: MUSTAFA AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı üniversitede spor bilimleri fakültesindeki akademisyenlerin kapsayıcı liderlikleri ile öğrenen örgüt algılarının incelenmesidir. Çalışmada katılımcıların kapsayıcı liderlik algılarını ölçmek için Carmeli, Reiter-Palmon ve Ziv (2010) tarafından geliştirilen Sürücü L. ve Maslakçı A. (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''Kapsayıcı Liderlik Ölçeği'' ve öğrenen örgüt algısını belirlemek için Çetin M. ve Baydar F. (2021) tarafından geçerlilik, güvenilirlik çalışması yapılan ''Öğrenen Örgüt Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışma Türkiye'de bulunan spor bilimleri fakültelerindeki 335 akademisyenin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel araştırma yöntemlerinden olan anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 2024 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, kapsayıcı liderliğin öğrenen örgütün anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Kapsayıcı liderliğin öğrenen örgütle arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki (R=0.78) olup kapsayıcı liderliğin öğrenen örgüt üzerindeki toplam varyansın %61'ini açıkladığı sonucuna varılmıştır. Kapsayıcı liderlik ile yaş , ünvan, gelir algısı, idari görev ve çalışma süresi demografik özellikleri arasında ilişki olduğu (p0.05) görülmektedir. Öğrenen örgüt ile yaş, çalışma süresi, gelir algısı ve idari görev arasında ilişki olduğu (p0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the inclusive leadership and learning organization perceptions of academicians in the faculty of sport sciences at the university. In the study, the“Inclusive Leadership Scale”developed by Carmeli, Reiter-Palmon and Ziv (2010) and adapted into Turkish by Sürücü L. and Maslakçı A. (2021) and the“Learning Organization Scale”, the validity and reliability study of which was conducted by Çetin M. and Baydar F. (2021), were used to measure the participants' perceptions of inclusive leadership and learning organization. The study was conducted with the participation of 335 academicians in the faculties of sport sciences in Turkey. The survey method, which is one of the quantitative research methods, was used as a data collection tool in the study. SPSS 2024 program was used for data analysis. As a result of the research, it was determined that inclusive leadership is a significant predictor of learning organization. There is a highly significant positive relationship between inclusive leadership and learning organization (R=0.78) and it is concluded that inclusive leadership explains 61% of the total variance on learning organization. It is seen that there is a relationship between inclusive leadership and the demographic characteristics of age, title, income perception, administrative duty and working time (p0.05). There is a relationship between learning organization and age, working time, income perception and administrative position (p0.05).