Tenis oyuncularında kalp atım hızı değişkenliği biyolojik geribildirim antrenmanın performansa ve duygu durumuna etkisinin incelenmesi
Examining the effect of heart rate variability biofeedback training on performance and mood states of tennis players
  1. Tez No: 876801
  2. Yazar: AYLİN ABDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 10 seans uygulanan kalp atım hızı değişkenliği biyolojik geribildirim (KAHD-BG) antrenmanlarının tenisçilerin duygu durumu ve servis becerisine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma yaşları 10-14 yıl arasında olan 24 sporcu ile yürütülmüştür. Sporcular deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunun KAHD-BG antrenmanı öncesi kişisel rezonans frekansları bulunmuş ve 10 seans KAHD-BG antrenmanı uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Her iki gruba da ön test ve son test genel öz yeterlik ve yarışmasal durumluk kaygı anketi (CSAI-2C), KAHD ölçümü, servis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to examine the effects of 10 sessions of heart rate variability biofeedback (HRV-BF) training on the mood and serving skills of tennis players. Method: The research was conducted with 24 athletes aged between 10-14 years. Athletes were divided into two groups: experimental and control. Personal resonance frequencies of the experimental group were found before HRV-BF training and 10 sessions of HRV-BF training were applied. No intervention was made to the control group. Pre-test and post-test general self-efficacy and competitive state anxiety questionnaire (CSAI-2C), HRV measurement, and service test were applied to both groups.