Türkiye'deki spor federasyonlarının sporda çocuk koruma uygulamalarının uluslararası uygulamalar çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of child protection practices of sports federations in Turkey within the framework of international practices
  1. Tez No: 876803
  2. Yazar: SEDA NUR TURHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN, DR. ÖZGÜN PARASIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de spor faaliyetlerinin tüm boyutlarıyla yönetiminden sorumlu federasyonların sporda çocuk koruma uygulamalarının, yöneticilerinin perspektifinden araştırılması ve farklı ülkelerin sporda çocuk koruma sistemlerinin incelenerek karşılaştırılmasıdır. Nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılan araştırma bireysel görüşme yöntemi ve nitel bulguları destekleyici doküman analizi ile iki aşamada gerçekleşmiştir. Doküman analizi yönteminde araştırmanın çalışma grubunu, sporda çocuk koruma uygulamaları alanında öncü olan, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, Avusturalya, Hollanda ve Türkiye olmak üzere 6 ulusal ülke oluşturmuştur. Bireysel görüşme yönteminde araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye Futbol Federasyonu, Eskrim Federasyonu, Curling Federasyonu, Kayak Federasyonu ve Masa Tenisi Federasyonu, Oryantiring Federasyonu olmak üzere toplam 6 spor federasyonu yöneticisi oluşturmuştur. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler aracılığıyla ve nitel bulguları destekleyici doküman incelemesi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde doküman analizi ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; sporda çocuk koruma uygulamalarının faydalarına yönelik olarak, bilinçli farkındalığın sağlanması temasının ön plana çıktığı, antrenörlere yönelik bilinçlendirme uygulamalarının yoğunlukta olduğu ancak sporcular açısından yetersiz olduğu, sporda çocuk koruma programlarına ihtiyaç duyulma sebebi olarak, çocuk istismarı vakalarının varlığı ile uluslararası açıdan önemli olması temasının vurgulandığı ve en düşük olarak, sporcuların konu alan bilgisinin arttırılması çıktığı belirlenmiştir. Ülke karşılaştırmalarına göre Türkiye'de spor yönetiminde incelenen ülkelerden farklı olarak; cinsel taciz yardım hattı, prosedürlere uyma zorunluluğu, işe alım politikaları gibi uygulamaların hiç olmadığı ve mevcut uygulamaların diğer ülkelere göre son derece sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Türk sporunda çocuk koruma uygulamalarının diğer ülkeler ile kıyaslandığında sınırlı kaldığı ve sporda çocuk koruma uygulamaları hakkında yeterli uygulamalar yürütülmediği tespit edilmiştir. Türk sporuna katılımın artarak devamı ve sporun imajı ile birlikte çocukların ve neslin korunması bakımından, kendi kültürel değerlerimize özgü, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde sporda çocuk koruma sisteminin kurulması ve tüm federasyonlar, spor kulüpleri tarafından gerekli uygulamaların hayata geçirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the child protection practices in sport of the federations responsible for the management of all aspects of sport activities in Turkey from the perspective of their managers and to compare the child protection systems in sport of different countries. The research, which utilized qualitative research methods, was carried out in two stages with individual interview method and document analysis supporting qualitative findings. In the document analysis method, the study group of the research consisted of 6 national countries, namely England, the United States of America, Canada, Germany, Australia, the Netherlands and Turkey, which have child protection practices in sports. In the individual interview method, the study group of the research consisted of a total of 6 sports federation managers, including Turkey Football Federation, Fencing Federation, Curling Federation, Ski Federation and Table Tennis Federation, Orienteering Federation. The research data were collected through semi-structured individual interviews and document analysis supporting the qualitative findings. Document analysis and content analysis methods were used to analyze the data. According to the findings, it was determined that the theme of providing conscious awareness came to the forefront regarding the benefits of child protection practices in sports, awareness-raising practices for coaches were intensive but insufficient for athletes, the theme of the existence of child abuse cases and international importance was emphasized as the reason for the need for child protection programs in sports, and the lowest was to increase the subject knowledge of athletes. According to the country comparisons, it has been determined that there are no practices such as sexual harassment hotline, obligation to comply with procedures, recruitment policies in sports management in Turkey and the existing practices are extremely limited compared to other countries. As a result; it has been determined that child protection practices in Turkish sport are limited compared to other countries and that there are not enough practices on child protection practices in sport. It is important to establish a child protection system in sports within the Ministry of Youth and Sports and to implement the necessary practices by the federations, specific to our own cultural values, in order to increase the participation in Turkish sports and to protect children and the generation along with the image of sports.