Şeyhülislâm Yahyâ'nın gazellerinde duyu ve duygular
Senses and emotions in the ghazals of Şeyhülislâm Yahyâ
- Tez No: 876804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT YILTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Divan şiiri, yoğun duyguların birikimini yansıtan, olumlu ve olumsuz pek çok duyguyu özünde barındırır. Divan şairleri de etkili şiirler yazma gayretinde oldukları için ortaya konulan her eserde duyguları olabildiğince etkili ve yoğun bir şekilde yansıtmışlardır. Söz sanatlarından kelime seçimine ve ifade zenginliğine kadar divan şiirinin duyguları yansıtmasında şairler en güzel ifadeleri kullanmaya daima gayret etmişlerdir. Bu şairlerden biri de gazelleriyle tanınan Şeyhülislâm Yahyâ'dır. Şeyhülislâm Yahyâ Divanı'nda bulunan 450 gazelde tespit edilen en yoğun ve en seyrek kullanıma sahip duyular ve duygular örnekleriyle birlikte açıklanarak bunların yoğunluğu hakkında yorum yapabilme imkânı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Divan poetry is a poem that reflects the accumulation of intense emotions and contains many positive and negative emotions at its core. Since court poets also strive to write effective poems, they have reflected emotions as effectively and intensely as possible in every work put forward. Poets have always tried to use the most beautiful expressions in the way divan poetry reflects emotions, from the art of words to the choice of words and the richness of expression. One of these poets is Şeyhülislam Yahya, known for his ghazals. Examples of the emotions and feelings with the densest and most dispersed archives identified in the 450 ghazals in the Divan of Şeyhülislam Yahya were given and the opportunity to comment on their intensity was provided.