Sosyal bilgiler dersinde sanat temelli değer eğitimi: Bir eylem araştırması
Art-based values education in social studies course: An action research
  1. Tez No: 876808
  2. Yazar: CANSU ÇETİNKAYA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Sosyal bilgiler dersi, öğrencilere toplumsal değerleri anlama olanağı sunar. Bu sayede, öğrenciler topluma karşı daha sorumlu ve duyarlı bireyler olarak yetişirler. Sosyal bilgiler dersi, değer eğitiminin önemli bir parçasıdır ve öğrencilerin karakter gelişimine ve toplumsal uyumlarına katkıda bulunur. Değer eğitiminde sanat temelli etkinliklerden yararlanmak öğrencilerin duygusal bağ kurmalarını ve değerlere yönelik farkındalık kazanmalarını sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler dersinde sanat temelli değer eğitiminin nasıl sağlanabileceğini çeşitli etkinliklerle ortaya koymak ve sosyal bilgiler dersinde sanat temelli eğitime dayalı etkinliklerle gerçekleştirilen değer eğitimine yönelik öğrencilerin ve sosyal bilgiler öğretmeninin görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması benimsenmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde bir devlet okulunun 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören öğrenciler ve sosyal bilgiler öğretmeni ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri; yarı yapılandırılmış görüşme formları, gözlem formu, öğrenci anekdot defteri, araştırmacı günlüğü, öğretmen günlüğü, uygulama sürecine ilişkin video kayıtları ve öğrenci ürünleri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın verileri, betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler dersinde sanat temelli değer eğitimi etkinliklerinin kullanımının öğrencilerin derse ilgi duymalarını, aktif bir şekilde derse katılmalarını ayrıca çeşitli değerlerin yanı sıra bilgi ve beceri kazanmalarını sağladığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya ve uygulamaya yönelik öneriler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social studies course offers students the opportunity to understand social values. In this way, students grow up to be more responsible and sensitive individuals towards their society. Therefore, the social studies course is an important part of values education and contributes to students' character development and social cohesion. Utilising art-based activities in values education enables students to establish emotional bonds and gain awareness of values. The aim of this study is to reveal the views of students and social studies teachers on the social studies course process that is handled with art-based values education activities in the social studies course. Action research, one of the qualitative research designs, was adopted in the study. The research was conducted in the spring term of the 2022-2023 academic year with the 7th grade students and social studies teacher of a public school. The data were collected through semi-structured interview forms, observation form, student anecdote book, researcher diary, teacher diary, video recordings of the implementation process and student products. The data were analysed through descriptive analysis. As a result of the research, it was revealed that the use of art-based values education activities in the social studies course enabled students to be interested in the course, to actively participate in the course, and to gain knowledge and skills as well as various values. As a result of the research, suggestions for both research and practice were explained.