İlkokul 4. sınıf fen bilimleri ders kitabının görsel-metin ilişkisi açısından incelenmesi
Analyzing the visual-text relationship in the 4th grade elementary school science textbook
  1. Tez No: 876807
  2. Yazar: MELİKE ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, ilkokul 4. sınıf Fen Bilimleri ders kitabının görsel-metin ilişkisi açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, Marsh ve White'ın (2003)“A Taxonomy of Relationships Between Images and Text”adlı çalışmasında belirlenen taksonomi çerçevesinde yapılmıştır. 4. sınıf Fen Bilimleri ders kitabında, 238 tanesi fotoğraf, 114 tanesi resim/çizim, 20 tanesi diğer görseller, 1 tanesi sembol ve 1 tanesi grafik olmak üzere toplamda 374 adet görsel bulunmaktadır. Genellikle her bir görsel bir veya birden fazla kategoriyle ilişkilendirilmiştir. Fen Bilimleri ders kitabındaki birçok görsel, somutlaştırma işlevine hizmet etmektedir. Somutlaştırma, metinle yakın ilişki gösteren işlevlerden biridir. Ancak, diğer işlevlerin, özellikle de duygu çıkarma, kontrol, düzenleme ve açıklama gibi işlevlerin bu ders materyalinde daha az temsil edildiği görülmektedir. Özellikle dikkat çekme, motivasyon, yerleştirme, perspektif oluşturma, karşılaştırma ve paralellik gibi işlevlerin eksikliği, ders kitaplarının öğrencilerin dikkatini çekme ve kavramsal anlayışlarını derinleştirme potansiyelini sınırlayabilir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak şu öneriler sunulmuştur: Ders kitaplarında yer alan görsel-metin ilişkisinin çeşitliliği artırılabilir. Görseller, metinlerle uyumlu bir şekilde yerleştirilebilir ve metnin anlamını desteklemek amacıyla kullanılabilir. Görsel-metin ilişkisinin daha etkili hale getirilebilmesi için interaktif görseller çoğaltılabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between visual images and texts in the 4th-grade Science textbooks. This research was conducted following the taxonomy identified by Marsh and White (2003) in their work“A Taxonomy of Relationships Between Images and Text”. 374 visual images, consisting of 238 photographs, 114 drawings/illustrations, 20 other visuals, 1 symbol, and 1 graph were found in the 4th-grade science textbooks. Another finding indicated that each visual is often associated with two or more categories. Many visuals in the Science textbooks serve the function of concretization. Concretization is one of the functions closely related to text. However, it is observed that other functions, especially emotion extraction, control, organization, and explanation, are less represented in this teaching material. The lack of functions such as attentiongrabbing, motivation, placement, perspective creation, comparison, and parallelism, especially, can limit the potential of textbooks to attract students' attention and deepen their conceptual understanding. The study findings led to the following suggestions: the diversity of visual-text relationships in textbooks can be increased. Visuals should be placed in harmony with the text and support the meaning of the text. Interactive visuals can be expanded to make the relationships between the visual images and texts more effective.