Küresel iklim değişikliğinin toprak, su ve tarım üzerine etkileri
Impacts of global climate change on soil, water and agriculture
  1. Tez No: 876860
  2. Yazar: MERVE AYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR AYDINALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küreselleşen dünyada sanayi devriminden bu yana seri üretimin gelmesiyle üretim faaliyetleri artmıştır. Bunun yanı sıra uzun zamanda etkisini gösteren ve karbondioksitin salınmasıyla atmosferdeki sera gazlarının oranı her geçen gün artmaktadır. Sera gazları atmosferde bizim yaşamımızı sağlayan tüm ekolojik ve canlı olan tüm faaliyetlerin dengesi durumundadır. Bundan dolayı tüm ekosistemi etkilemektedir. İnsanların var oluşundan bu yana gıda ve yaşamlarını sağlamaları gereken faaliyetler başında su, toprak ve tarımda da etkisi büyüktür. Toprakta karbon tutumu, su dengesi ve iklimlerin değişmesi, tarım ürünlerinin verimlerini de bu iki parametreye bağlı olarak etkilenmektedir. Küresel ısınmadan dolayı ilk etkilenecek faktör yaşam kaynağı olan kullanılabilir su miktarının azalmasıdır. Suyu ve buna bağlı olarak toprak ve tarımın etkilenmesi yüksek karbondioksit salınımı, ormanların tahrip edilmesiyle de sera gazları oranlarının artmaktadır. Buna bağlı olarak, buzullar erir, deniz seviyesi yükselir, iklimlerde ve canlı biyoçeşitliliği değişir. Deniz seviyesi yükseldiği için tatlı su kaynakları ile birleşir. Bu da kullanılabilir su kaynaklarının seviyesini kıtlık seviyesine getirir. Bu sorunların olumsuzlukla neticelenmemesi için öncelikle yapılan tüm faaliyetlerde sürdürülebilirlik ilkesine bağlı kalarak, her alanda uluslararası düzeyde ormanların arttırılması, güvenilir toprak işleme yöntemlerinin kullanılması, kişilerin karbon ayak izlerini düşürmesi için yapılacak faaliyet kısımlarını geliştirmesi ve uygulaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, with the advent of mass production since the industrial revolution, production activities have increased. Alongside this, the long-term impact of the release of carbon dioxide has led to a gradual increase in the proportion of greenhouse gases in the atmosphere. Greenhouse gases play a crucial role in maintaining the balance of all ecological and living activities that sustain our lives. Consequently, they affect the entire ecosystem. Since the existence of humans, activities essential for their survival, such as water, soil, and agriculture, have been significantly influenced. Carbon sequestration in soil, water balance, and climate change are interconnected factors affecting the yields of agricultural products. The first factor to be impacted by global warming is the diminishing availability of usable water, a vital resource for life. The disturbance of water, soil, and agriculture is exacerbated by high carbon dioxide emissions and the destruction of forests, leading to an increase in greenhouse gas levels. Consequently, glaciers melt, sea levels rise, climates change, and biodiversity is altered. As sea levels rise, they merge with freshwater sources, bringing the level of available water resources to scarcity levels. To prevent the negative consequences of these problems, it is crucial to adhere to the principle of sustainability in all activities, increase forests on an international scale, use reliable soil management methods, and develop and implement measures to reduce individuals' carbon footprints.