Ameliyat bölgesine uygulanan kinezyobant uygulamasının ağrı, mobilizasyon, uyku ve hasta memnuniyeti üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of kinesioband application applied to the surgery area on pain, mobilization, sleep and patient satisfaction: A randomized controlled study
- Tez No: 876861
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yumuşak doku cerrahisi sonrası hastaların ameliyat bölgesinin etrafına uygulanan kinezyo bant uygulamasının ağrı, uyku, mobilizasyon ve memnuniyeti üzerine olan etkilerini belirlemektir. Materyal ve Metot: Çalışma, plasebo gruplu, randomize kontrollü ve deneysel bir araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirildi. Veriler, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniklerinde Ocak 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında toplandı. Araştırmaya toplamda 119 hasta (40 kontrol, 39 deney, 40 plasebo) dahil edildi. Veriler, hasta tanıtım formu, Görsel Analog Skala (VAS), Richard-Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ), Hasta Hareketlilik Ölçeği ve Hasta Memnuniyet-Derlenme Kalitesi (QoR-40) ölçekleri kullanılarak toplandı. Verilerin analizi için sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Ki-kare testi, ANOVA ve Pillai's Trace analizi uygulandı. Bulgular: Postoperatif 8., 9., 10., 12. ve 24. saatlerde girişim grubunda ağrı şiddetinin diğer gruplara göre daha düşük olduğu ve kinezyo bant uygulamasının özellikle 9. saatte ağrı üzerinde anlamlı bir azalma sağladığı gözlemlendi. VAS puanları arasında 8., 9., 10., 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Kinesiology Tape Application on Pain, Mobilization, Sleep, and Patient Satisfaction Aim: The aim of this study was to determine the effects of kinesiology tape application around the surgical site on pain, sleep quality, mobilization, and satisfaction-recovery quality in patients following soft tissue surgery. Material and Methods: This study was conducted using a placebo-controlled, randomized experimental research design. Data were collected at the Orthopedics Clinics of S.B.Ü. Van Training and Research Hospital between January 2023 and May 2024. The study involved a total of 119 patients (40 control, 39 experimental, and 40 placebo). Data were gathered using a patient demographic form, Visual Analog Scale (VAS), Richard-Campbell Sleep Questionnaire (RCSQ), Patient Mobility Scale, and Patient Satisfaction-Recovery Quality (QoR-40) scale. Statistical analyses included frequency, percentage, mean, standard deviation, Chi-square test, ANOVA, and Pillai's Trace analysis. Results: At postoperative hours 8, 9, 10, 12, and 24, the experimental group exhibited lower pain intensity compared to other groups, with a significant reduction in pain observed particularly at the 9th hour following kinesiology tape application. There was a significant decrease in VAS scores within and between groups at hours 8, 9, 10, 12, and 24 (p>0.05).