Site suitability in water harvesting management using remote sensing data and gGIS techniques: A case study of Sulaimaniyah province, iraq
Uzaktan algılama verileri ve CBS teknikleri kullanarak su hasadı yönetiminde site uygunluluğu: Sulaimaniyah ili bir durum çalışması, Irak
  1. Tez No: 675349
  2. Yazar: SHAHO KHORSHEED NOORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsan kaynaklı su kullanımındaki değişikliklerin su kaynağının azalmasına ve iklim değişikliği etkileri uzun vadeli kuraklığa yol açmıştır, su kıtlığı ve bazı olağan sel olayları son birkaç on yılda Irak'ın kuzey bölgesini büyük ölçüde etkilemiştir.Yaşanan kuraklıklar yarattıkları olumsuz etkiler sonucu, bölge için endişe edici durumlara neden olmuştur. Bununla birlikte, yaşanan sel ve taşkınlar, genellikle yoğun kar yağışı ve yeterli barajların ve yapay drenajın olmaması nedeniyle kış aylarında meydana gelir. Bu alandaki her iki konu da sosyo-ekonomik zarara neden oluyor. Bu ikilemi çözmek için su kaynakları yönetimi önemli bir konu hale gelmiştir. Yeraltı suyu, özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerde tüketim, ev, büyükbaş hayvan kullanımı ve tarım arazilerinin sulaması çin değerli bir doğal kaynaktır. Bu tezin amacı, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve Çok Kriterli Karar Verme (MCDM) aracılığıyla Irak Kürdistan bölge valiliklerinde bulunan Süleymaniye'de yeraltından yağmur suyu hasadı için uygun alanları belirlemektir. Buradan, küresel haritalar ve yağış verilerini kullanarak Uzaktan algılama (RS) ve GIS ile su hasadı için uygun alanların seçilmesine ilişkin bu yaklaşımın bazı kilit noktalarını açıklığa çıkarılacaktır. Akım, eğim, toprak bileşimi, bitki örtüsü ve çıplak arazi gibi etkisine bağlı olarak her bir faktör için ağırlık belirlenip, ardından su hasadı için en iyi yerler seçilecektir. Ayrıca rezervuarlarda su depolannbilir veya barajlar inşa edilebilir, çünkü bunun pek çok faydası vardır, ancak bu yöntem yerin altındaki suyu toplamak amacıyla seçıldı, çünkü çok fazla alan gerektirmiyor. Ayrıca bu yöntemde buharlaşma veya iklim değişikliğinden dolayı başka kayıpları yoktur. Bunların yanısıra, depremlerde veya doğal afetlerde başarısızlık oranı çok azdır veya hiç yoktur ve bitişik alanı etkilemeyecek ve savaş sırasında tehdit altında olmayacaktır. Coğrafi Bilgi sistemi (CBS), karar vericilere yağmur suyunun depolanması için uygun alanları bulmada yardımcı olmak için çok kriterli değerlendirmeler yapmak için kullanılır. Çok kriterli değerlendirme için toprak dokusu, eğim, yağış verileri (2009-2019), arazi kullanımı / arazi örtüsü ve drenaj yoğunluğuna dikkat edilmiştir. Bu çalışmada, modelde sadece etkili faktörler kullanılmıştır. Su hasadı için en iyi yerleri belirlemek için, literatür taramasından beş faktör seçilmiştir. Örnekteki her faktörün sayısı ve ağırlığı, incelenen kağıtlarda kullanılan her faktörün sayısına ve yüzdesine bağlıdır. Çalışmada bu hususlara öncelik verildi: Potansiyel akış, SCS-CN denklemi kullanılarak tahmin edildi. Birden fazla parametre olduğu için, bir katmanın değerini başka bir katman üzerinde değerlendirmek önemlidir. Arazi kullanımı / kapsama alanı, LANDSAT uydu görüntülemesinden (2014) uzaktan algılama teknikleri kullanılarak elde edilmiştir. Her kriter için ağırlığı yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP), göreli bir önem yüzdesi ile sonuçlanan çok kriterli karar verme süreçlerinden biridir. AHP modeli üç amaç katmanından oluşur, yani su depolaması için en uygun konum, kullanılan kriterler ve alternatifler. GIS overlay yönteminde, uygun lokasyonların geliştirilmesine AHP tarafından belirlenen nispi değer uygulanır. Uygunluk,“Uygunluk Seviyesi 1”,“Uygunluk Seviyesi 2”ve“Uygunluk Seviyesi 3”olmak üzere üç seviyede sınıflandırılmıştır. Bu haritalama, havzadaki su depolama tesisleri için potansiyel bir yer bulmaya yardımcı olur. Mükemmel olduğunu ve su toplama için çok uygun olduğunu gösteren toplam alan, örneğin % 61'idir;% 11'inin makul ölçüde iyi uygunluğa sahip olduğu, % 28'inin ise son derece zayıf uygunluk ve orta derecede uygunluk gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The human-induced water use changes are likely to decrease the supply of water, and climate change effects have impartially led to long-term drought, water shortages and some casual flood incidents have impacted the northern region of Iraq over the past few decades greatly. The first has had a negative effect and appears to be a concern across the large variety of regions in the area. However, the latter often occurs in winter due to heavy snow and lack of sufficient dams and artificial drainage. Both issues in this area cause socio-economic harm. To solve this dilemma, water resources management has become important. Also, groundwater is a valuable natural supply, particularly for the arid and semi- arid areas, for consumption, domestic, animal use and irrigation. The objective of the study is to define appropriate sites for rainwater harvesting in the governorate of Sulaimaniyah, Iraqi Kurdistan region. Using geographic information system (GIS) techniques and a multi-criteria decision making (MCDM). From here, we clarify some of the key points of this approach of selecting suitable areas for water harvesting through remote sensing (RS) and GIS using global maps and rainfall data. Each factor assigned their weight depending on its effect, such as runoff, slope, soil composition, vegetation and bare land then the best places to harvest water will be selected. Water always store in the reservoirs or in the built dams over the land and it has a lot of benefits, changing the idea to choose this method for harvesting water beneath the earth because it doesn't require a lot of space and it will decrease the evaporation and climate changes losses. As well, the failure ratio is very little or non-existent during the earthquakes or natural disasters and it will not effect on the adjacent area and is not threatened during the battle. The geographical information system is used to make multi-criteria assessments to assist decision-makers in finding appropriate areas for rainwater storage. For multi-criteria assessment, attention was given to slope, soil texture, rainfall data (2009-2019), drainage density and land use/ land cover. In our study, only the contributing factors have been used as a subject in the model. Five factors were selected upon on literature review, to identify the best place for water harvesting. The number and weight of each factor in the sample depends on the number and percentage of each factor used in the papers examined. These considerations were prioritized: The potential runoff of the soil is calculated using the soil conservation service curve number SCS-CN equation. Because the importance of one layer over another layer exists, it is necessary to analyze it. Land use/ cover was derived from LANDSAT satellite imaging remote sensing techniques (2014). For each criterion, the weight estimated. The analytical hierarchy (AHP) method is one of the decision-making processes with many parameters that culminate in a relative value percentage. AHP model consists of three levels of purpose, The optimum position for the storing of water, the parameters used and the alternatives. The relative value calculated by AHP for the creation of appropriate sites is implemented in the GIS overlay process. Suitability is categorized into three categories:“Suitability Level 1”and“Suitability Level 2”representing holding reservoirs, stop dams and check dams. This mapping helps to identify a potential spot in the basin for water storage. The average region that is outstanding and very well suited for water collection is 61% of the area, where 11% are fairly suited, while 28% are badly and marginally appropriate.