Yüksek boyutlu kuantum blok zincir teknolojisi
High-dimensional quantum blockchain technology
  1. Tez No: 876870
  2. Yazar: SAİM HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda, yüksek boyutlu kuantum durumlarının kuantum iletişimi üzerindeki etkilerine artan bir ilgi gözlemlenmektedir. Yüksek boyutlu Hilbert uzaylarının kuantum durumları olan kuditler, teorik ve deneysel olarak iki boyutlu kuantum sistemlere kıyasla üstünlüklerini kanıtlamışlardır. Bu durumlar, genişletilmiş bir Hilbert uzayının sağladığı daha büyük bilgi kapasitesi ve artan gürültü toleransı gibi avantajlar sunmaktadır. Bu çalışmada, yüksek boyutlu GHZ (Greenberger-Horne-Zeilinger) durumlarını temel alan yenilikçi bir yaklaşım önerilmektedir. Bu yöntem zamanda dolaşıklık ve yüksek boyutta çok parçacıklı kuantum sistemlerinin benzersiz karmaşıklığını ve gücünü blok zinciri teknolojisine entegre ederek, bu alandaki mevcut modellere kıyasla geliştirilmiş bir alternatif sunmaktadır. Araştırmamız, yüksek boyutta artırılmış bilgi kapasitesi, gürültü toleransına ilaveten kuantum dolaşıklığının gelişmiş güvenlik özelliklerini kullanarak, kuantum blok zincirlerindeki işlemleri daha güvenli ve verimli hale getiren bir model geliştirilmesine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increasing interest in the effects of high-dimensional quantum states on quantum communication. Qudids, which are quantum states of high-dimensional Hilbert spaces, have proven their superiority over two-dimensional quantum systems theoretically and experimentally. These situations offer advantages such as greater information capacity and increased noise tolerance provided by an extended Hilbert space. In this work, we propose an innovative approach based on high-dimensional GHZ (Greenberger-Horne-Zeilinger) states. This methodology offers an improved alternative to existing models in this field by integrating the unique complexity and power of time entanglement and high-dimensional multi-particle quantum systems into blockchain technology. Our research focuses on developing a model that makes transactions on quantum blockchains more secure and efficient by leveraging the increased information capacity, noise tolerance, and advanced security properties of high-dimensional quantum entanglement.