Veri sızıntısı önlemede veri maskeleme yöntemlerinin etkinliği
The effectiveness of data masking techniques in data loss prevention
- Tez No: 876873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu yüksek lisans tezi, dijital çağın getirdiği güvenlik zorlukları karşısında veri sızıntısını önlemede veri maskeleme tekniklerinin etkinliğini araştırmaktadır. Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, veri güvenliği ve özellikle hassas bilgilerin korunması, modern dünyada tüm sektörler için kritik bir öncelik haline gelmiştir. Veri sızıntıları da çoğu zaman finansal kayıplara yol açmakta ve kurumların itibarını ciddi derecede zedeleyebilmektedir. Bu bağlamda, veri maskeleme, hassas verilerin belirli algoritmalardan geçirilerek veya rastgele değerlerle değiştirilerek korunması yoluyla, verinin kullanılabilirliğini korurken ifşa riskini azaltan bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Araştırma, veri maskelemenin farklı senaryolarda ve koşullarda veri sızıntısını önlemedeki başarısını incelemekte ve çeşitli veri maskeleme yöntemlerini analiz etmektedir. Bu kapsamda, karıştırma, yerine koyma, şifreleme, anonimleştirme ve tokenizasyon gibi yöntemler ele alınmış ve bu tekniklerin etkinliğini test etmek için bir araç geliştirilmiştir. Çalışmada, e-posta içerikleri, kimlik numaraları, kredi kartı bilgileri ve IP adresleri gibi çeşitli veri türleri üzerinde maskeleme yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçları, veri maskeleme tekniklerinin veri sızıntısını önlemedeki potansiyel avantajlarını ve sınırlılıklarını ortaya koymaktadır. Bulgular, maskeleme yöntemlerinin, özellikle geliştirme ve test süreçlerinde gerçek verilerin kullanılabilirliğini sağlarken, hassas bilgilerin güvenliğini artırmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, veri güvenliği stratejilerine önemli katkılar sunmakta ve kurumların veri güvenliği politikalarını geliştirmelerine yardımcı olabilecek değerli içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigates the effectiveness of data masking techniques in preventing data leaks amidst the security challenges posed by the digital age. With the acceleration of digitalization, data security, particularly the protection of sensitive information, has become a critical priority across all sectors in the modern world. Data breaches often lead to financial losses and can severely damage the reputation of organizations. In this context, data masking emerges as a method that protects sensitive data by processing it through specific algorithms or replacing it with random values, thereby maintaining data usability while reducing the risk of exposure. The research examines the success of data masking in preventing data leaks across various scenarios and conditions, analyzing different data masking methods. These methods include shuffling, substitution, encryption, anonymization, and tokenization. To test the effectiveness of these techniques, a tool was developed and applied to various types of data, such as email contents, identity numbers, credit card information, and IP addresses. The findings of the study highlight the potential advantages and limitations of data masking techniques in preventing data breaches. The results demonstrate that masking methods play a crucial role in enhancing the security of sensitive information while allowing the use of real data, particularly in development and testing processes. This study provides significant insights into data security strategies and offers valuable guidance for organizations looking to improve their data protection policies.