Sıçanlarda valproik asit ile oluşturulan böbrek hasarına alfa lipoik asidin etkileri
Effects of alpha lipoic acid on valproic acid induced kidney injury in rats
- Tez No: 876887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BURCU TÜRKYILMAZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Valproik asit (VPA) kısa zincirli bir yağ asididir ve epilepsi, migren ve bipolar rahatsızlıkların tedavilerinde etkili olarak kullanılmaktadır. VPA'in uzun süreli kullanımı, ilacın serbest radikal oluşturma özelliğinden dolayı tehlikelidir. Böbrekler, VPA tedavisi süresince en çok etkilenen organlardan biridir. Alfa lipoik asit (ALA), doğal olarak bulunan bir antioksidan maddedir ve hem suda hem lipitte çözünebilir olması bu maddeyi çok güçlü bir antioksidan yapmaktadır. Bu çalışmada, VPA ile oluşturulan böbrek hasarına karşı ALA'in koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sprague-Dawley sıçanlar dört gruba ayrıldı. Grup I; kontrol grubu, Grup II; ALA verilen grup (50 mg/kg, oral yolla), Grup III; VPA verilen grup (500 mg/kg, intraperitoneal yolla), Grup IV; VPA+ALA verilen grup (aynı süre ve dozlarda). Deneysel prosedür 15 gün boyunca uygulandı. 16. gün, tüm hayvanlar anestezi altında sakrifiye edildi. Böbrek dokuları alındı ve soğuk fizyolojik su ile homojenize edildi. Örnekler santrifüj edildi. Elde edilen süpernatantlarda, VPA uygulanması sonrasında indirgenmiş glutatyon seviyeleri ile antioksidan enzim aktiviteleri, sodyum potasyum ATPaz ve karbonik anhidraz aktivitelerinde azalma meydana gelirken, lipit peroksidasyonu, reaktif oksijen türleri, total oksidan miktarı ve ileri okside protein ürünleri ve glikoprotein seviyeleri ile arginaz, miyeloperoksidaz, ksantin oksidaz aktivitelerinde artış meydana geldiği belirlendi. ALA, VPA grubunda bu seviye ve aktiviteleri tersine çevrildi. Elde edilen sonuçlara göre, ALA'in VPA ile oluşturulan böbrek hasarını önlediği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VPA) is a short branch chained fatty acid and used for an effective treatment of epilepsy, migrane and bipolar disorders. The long-term usage of VPA has become dangerous due to its free radical formation property. The kidneys are one of the most affected organs during VPA treatment. Alpha lipoic acid (ALA) is a naturally existing antioxidant and its dual solubility in aqueous and lipid solvents makes this substance a powerful antioxidant. In this study, it was aimed to investigate the protective effects of ALA on VPA induced kidney damage. The Sprague-Dawley rats were divided into four groups as follows: Group I; control group, Group II; ALA group (given 50 mg/kg ALA, orally), Group III; VPA group (given 500 mg/kg VPA, intraperitonally), Group IV; VPA+ALA group (received at the same dose and time). The experimental procedure was applied to rats for 15 days. On the 16th day, all rats were sacrificed under anesthesia. The kidney tissues were taken and homogenized with cold 0.9% NaCl. The kidney samples were centrifuged. In collected supernatants, the reduced glutathione levels and antioxidant enzyme activities, sodium potassium ATPase and carbonic anhydrase activities were decreased while lipid peroxidation, reactive oxygen species, total oxidant status and advanced oxidized protein product and glycoprotein levels, arginase, myeloperoxidase, xanthine oxidase activities were increased after VPA administration. ALA reversed these levels and activities in the VPA group. According to the obtained results, it can be concluded that ALA can prevent VPA induced kidney damage.