Çevresel tasarım yolu ile suç önleme yaklaşımlarının (CPTED) peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi; Ankara Parkları örneği
Evaluation of crime prevention approaches through environmental design (CPTED) in terms of landscape architecture; Ankara Parks example
  1. Tez No: 876890
  2. Yazar: FATMANUR ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÜNEŞ GÖLBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, 2020-2024 yılları arasında Ankara ilinde çeşitli suç olaylarına sahne olmuş kamusal açık mekanlar olan parklarda yaşanan olayların mekansal ilişkisini inceleyerek daha güvenli parklar tasarlamak amacıyla öneri ve tasarımlar geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Ahmet Erbağ Parkı, Ali Dinçer Parkı, Emirhan Yalçın Parkı (Alemdağ Parkı), Mehmet Rıfat Börekçi Parkı (Kocatepe Parkı), Şahin Parkı, Tuna Parkı ve Şehitler Korusu gibi seçilmiş parkların peyzaj alanları, peyzaj tasarımları ve güvenliğe tehdit oluşturabilecek unsurlar detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu incelemeler sonucunda, güvenliğe yönelik tehditlerin azaltılması ve parkların daha güvenli hale getirilmesi için çözüm önerileri geliştirilmiştir. Çalışmada, her bir parkın mevcut durumu yerinde gözlemler ve ilgili literatür taraması ile değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, parkların peyzaj tasarımı ve kullanımı, ışıklandırma, güvenlik kameraları, bitki örtüsü ve açık alan düzenlemeleri gibi unsurlar dikkate alınmıştır. Güvenlik sorunlarının tespiti için geçmişte yaşanan suç olaylarının mekansal dağılımı ve bu olayların meydana geldiği noktalar haritalandırılarak analiz edilmiştir. Parklardaki suç ve güvenlik unsurları, CPTEDÇevresel Tasarım Yoluyla Suçu Önleme ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, parkların daha güvenli hale getirilmesi için çeşitli tasarım ve yönetim önerileri geliştirilmiştir. Bu öneriler arasında, parkların daha iyi aydınlatılması, güvenlik kameralarının stratejik noktalara yerleştirilmesi, bitki örtüsünün düzenlenerek görüş alanının artırılması ve güvenliğe yönelik eğitim programlarının düzenlenmesi gibi önlemler yer almaktadır. Ayrıca, park kullanıcılarının güvenlik algılarını artırmak amacıyla topluluk etkinliklerinin düzenlenmesi ve park yönetiminde katılımcı yaklaşımların benimsenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop suggestions and designs to design safer parks by examining the spatial relationship of the incidents in parks, which are public open spaces that have been the scene of various crime incidents in Ankara between 2020- 2024. In the study, the landscape areas, landscape designs and elements that may pose a threat to security in selected parks such as Ahmet Erbağ Park, Ali Dinçer Park, Emirhan Yalçın Park (Alemdağ Park), Mehmet Rıfat Börekçi Park (Kocatepe Park), Şahin Park, Tuna Park and Şehitler Grove were analysed in detail. As a result of these analyses, solution suggestions were developed to reduce the threats to security and to make the parks safer. In the study, the current situation of each park was evaluated through on-site observations and literature review. In this context, factors such as landscape design and use of parks, lighting, security cameras, vegetation and open space arrangements were taken into consideration. In order to identify security problems, the spatial distribution of past crime incidents and the points where these incidents occurred were mapped and analysed. Crime and security elements in the parks were evaluated in line with CPTED - Crime Prevention Through Environmental Design principles. In line with the findings, various design and management recommendations have been developed to make parks safer. These suggestions include measures such as better illumination of the parks, placing security cameras at strategic points, increasing the field of view by arranging vegetation, and organising training programmes for security. In addition, organising community events and adopting participatory approaches in park management have been suggested to increase park users' perception of security.