COVID-19 geçirmiş idiyopatik skolyozu olan bireylerde ağrı, fiziksel aktivite, postür ve yaşam kalitesi
Pain, physical activity, posture, and quality of life in individuals with idiopathic scoliosis experienced COVID-19
- Tez No: 876899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BARĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET COVID-19'un idiyopatik skolyozu olan bireylerin üzerindeki etkisi henüz bilinmemektedir. Bu sebeple bu çalışmada COVID-19 geçirmiş idiyopatik skolyozu olan bireylerde ağrı, fiziksel aktivite, postür ve yaşam kalitesinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışmaya COVID-19 geçirmiş (n=22, 26,50±6,96 yıl) ve geçirmemiş (n=19, 25,21±8,20 yıl) idiyopatik skolyozu olan 41 birey dahil edildi. Rotasyon derecesi (skolyometre), ağrı (Sayısal Derecelendirme Skalası ve basınç algometresi), fiziksel aktivite (pedometre), postür (Fizyosoft Becure Mobil Postür uygulaması) ve yaşam kalitesi (Skolyoz Araştırma Derneği Anketi (SRS-22)) değerlendirildi. Gruplar arasında bireylerin demografik özellikleri, ağrı puanları, adım sayıları, postür özellikleri ve SRS-22 puanları benzerdi (p>0,05). COVID-19 geçirmiş bireylerin diğerlerine göre posterior omuz ölçüm sonucu, 2. gün adım sayısı ve torakolomber bölgedeki rotasyon derecesi istatistiksel anlamlı daha düşükken, sol lateral omuz ölçüm sonucu daha yüksekti (p≤0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Impact of COVID-19 on individuals with idiopathic scoliosis is not known yet. Therefore, to investigate pain, physical activity, posture, and quality of life in individuals with idiopathic scoliosis who have had COVID-19 was aimed in this study. 41 individuals with idiopathic scoliosis who have had COVID-19 (n=22, 26.50±6.96 years) and those without a history of COVID-19 (n=19, 25.21±8.20 years) were included in this study. Rotation degree (scoliometer), pain (Numerical Rating Scale and pressure algometer), physical activity (pedometer), posture (Fizyosoft Becure Mobile Posture application) and quality of life (Scoliosis Research Society Survey (SRS-22)) were evaluated. Demographic characteristics, pain scores, step counts, posture characteristics and SRS-22 scores of individuals were similar between the groups (p>0.05). While posterior shoulder measurement result, step count on 2nd day, and degree of rotation in thoracolumbar region were statistically significantly lower in individuals with post-COVID-19 compared to others, left lateral shoulder measurement result was higher (p≤0.05).