Exploring methoxy-activated symmetric alkynes in click-type [2+2] cycloaddition-retroelectrocyclization reactions
Metoksi grubu ile aktive edilmiş simetrik alkinlerin klik tipi [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon tepkimelerinin incelenmesi
- Tez No: 876900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Donör-akseptör tipi kromoforlar güçlü yük transfer bantlarına sahip olduklarından dolayı ilgi çekici bir platformdur. Bu kromoforlar, ışık yayan diyotlar, kolorimetrik sensörler ve güneş hücreleri gibi birçok alanda kullanılmıştır. Tetrasiyanoetilen (TCNE) ve 7,7,8,8-tetrasiyanokinodimetan (TCNQ) gibi elektron açısından fakir olefinlerin elektronca zengin alkinlerle [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon (CA-RE) reaksiyonu, it-çek-tipi kromoforların sentezi için mükemmel bir yöntemdir. Elektron açısından fakir olefinler ile elektronca zengin alkinler arasındaki [2+2] SK-RE reaksiyonunun Woodward-Hoffmann kurallarına göre termal olarak yasak olduğu bilinmektedir. Ancak, literatürde bu tür reaksiyonların oda sıcaklığında yüksek verimlerle gerçekleştiğine dair birçok çelişkili örnek bulunmaktadır. Bu çalışmada, 1,4-dietinil-2,5-dimetoksibenzen çekirdek yapısına sahip substratlar üzerinde ilgili kimyasal dönüşümler incelenecektir. Substratlardaki orto ve meta pozisyonlardaki metoksi grupları elektron yoğunluğuna mezomerik olarak katkıda bulunur ve bağlı alkinleri [2+2] SK-RE için etkinleştirir. Seçilen substratların CA-RE dönüşümleri reaksiyonun tek ya da çift alkin üzerinde gerçekleşme olasılığı dikkate alındığında oldukça ilgi çekmektedir. Bu dağılım, alkinlerin elektronik özelliklerine bağlı olarak seçicilik gösterebilir. Bu projenin amacı, [2+2] SK-RE reaksiyonlarında kullanılabilecek yeni elektronca zengin alkin içeren substratlar tasarlamak ve [2+2] SK-RE reaksiyonları sonrası elde edilen ürünlerin optik özelliklerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Donor-acceptor-type chromophores are a compelling platform because of their strong charge-transfer bands. These chromophores have been utilized in many fields such as light-emitting diodes, colorimetric sensors, and solar cells. The [2+2] cycloaddition-retroelectrocyclization (CA-RE) of electron-deficient olefins (such as tetracyanoethylene (TCNE) and 7,7,8,8-tetracyanoquinodimethane (TCNQ) with electron-rich alkynes is an excellent way for the synthesis of the corresponding push-pull chromophores. The [2+2] CA-RE between electron-deficient olefins and electron-rich alkynes is known to be thermally forbidden according to Woodward-Hoffmann's rules. Yet there are many contradicting examples in the literature that the reactions occur at room temperature with high yields. In this study, we investigate the relevant chemical transformations for substrates with 1,4-diethynyl-2,5-dimethoxybenzene core structure. The methoxy groups at the ortho and meta positions in the substrates mesomerically contribute to the electron density and activate the bound alkynes for [2+2] CA-RE. The CA-RE transformations of the selected substrates is particularly interesting due to its selective product distribution whether the reaction occurs at single alkyne or both. This distribution is selective in accordance with the electronic properties of alkynes and can be tailored by changing the substituents attached to the core structure. The aim of this project is to design a new family of electron-rich alkyne substrates that can be used in the [2+2] CA-RE reactions, and to investigate optical properties of the resulting products.