İntratümöral grade heterojenitesi gösteren mesane ürotelyal karsinomlarında prognostik veriler ışığında tümör derecelendirmesi
Tumor grading in the light of prognostic data in bladder urothelial carcinomas showing intratumoral grade heterogeneity
  1. Tez No: 876908
  2. Yazar: GÖKHAN VELİ ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Amaç: Ürotelyal karsinomların derecelendirmesi konusunda en tartışılan noktalardan biri“grade”heterojenitesidir. Dünya sağlık örgütü 2021 klasifikasyonunda ürotelyal karsinomların yaklaşık üçte birinde grade heterojenitesinin görüldüğü belirtilmiştir. Düşük dereceli karsinomların yüksek derece kategorisinde değerlendirilebilmesi için gereken yüksek derece oranının ise %5 olarak kabul edilebileceği yönünde bir değerlendirme yapılmıştır. Bununla birlikte bu açıdan ek çalışmalara ihtiyaç olduğu da ayrıca vurgulanmıştır. Çalışmamızda grade heterojenitesi gösteren ürotelyal karsinomlarda yüksek derece komponentinin prognostik etkisini araştırmak ve prognostik veriler ışığında derecelendirme açısından anlam oluşturan yüksek derece oranı için eşik değer belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak dizayn edilen çalışmada ocak 2019 ve ağustos 2022 tarihlerinde tanı almış mesane tur materyalleri dökümante edilmiş, grade heterojenitesi gösteren ve kas invazyonu içermeyen 184 ürotelyal karsinom olgusu çalışmaya dahil edilmiştir. Bu olgularda nüks ve sağ kalım süresi sorgulanmıştır. Yüksek derece oranı %90 üzerinde olan olgular çalışmaya dahil edilmemiştir. Olgulardan 4 tanesinde klinik verilere ulaşılamadığı için istatistiksel değerlendirme 180 olgu üzerinden yapılmıştır. Bulgular: Olguların %26,67'sinde nüks tespit edilmiştir. İki yıllık takip sonrası sağ kalım süresi % 73,33 tür. İstatistiksel değerlendirmede nüks ve yüksek derece oranı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Bununla birlikte artan yüksek derece oranına bağlı olarak sağ kalım süresinde anlamlı azalma tespit edilmiştir. ROC eğrisi ile yapılan değerlendirmede bu açıdan %27.5'lik bir eşik değer saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda kas invazyonu göstermeyen ürotelyal karsinomlarda yüksek derece oranı ile sağ kalım arasında kuvvetli bir ilişki saptanmıştır. Bulgularımızın, benzer literatür verileri de dikkate alınarak yüksek derece yönünde değerlendirme yapabilmek için %5'in üzerinde bir oran aranması yönünde anlamlı veriler ortaya koyduğunu düşünmekteyiz. Ancak farklı veriler dikkate alındığında bu noktada tümör boyutu ve yaygınlığı eşliğinde yapılacak risk stratifikasyonun büyük önem arz ettiği de açıktır.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the most controversial points in the grading of urothelial carcinomas is“grade”heterogeneity. In the World Health Organization 2022 classification, it was stated that grade heterogeneity was seen in approximately one third of urothelial carcinomas. . It has been suggested that low-grade carcinomas can be evaluated as high-grade if the proportion of high-grade areas are considered to be at least 5%. Additionally, it has been emphasized that further studies are needed in this regard. . In our study, we aimed to investigate the impact of the high-grade component in urothelial carcinomas with grade heterogeneity and to establish a threshold value for the proportion of high-grade areas with respect to prognostic parameters. Materials and Methods: In this retrospective study, 184 non-muscle invasive urothelial carcinomas diagnosed between January 2019 and August 2022 with grade heterogeneity were evaluated. Recurrence, and survival time of the cases were documented. Since clinical data were not available in 4 cases, statistical evaluation was performed on 180 cases. Statistical analysis was conducted on 180 cases, as clinical data were unavailable for 4 of the cases. Results: Recurrence was detected in 26.67% of cases. Two-years survival was 73.33%. No statistically significant relationship was found between recurrence and the proportion of high-grade areas. However, a significant negative corelation was observed between survival and high-grade proportion. . The ROC-Curve analysis demonstrated a threshold value of 27.5% in this regard. Conclusion: This study demonstrated a strong negative correlation between the proportion of high grade carcinoma and survival. Our findings also support the previous studies which suggest values higher than %5. On the other hand we think that further studies considering the risk stratification are required to make more precise interpretation in grading the urothelial carcinomas showing grade heterogeneity.