İntrakranial hemorajilerde manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile evreleme
  1. Tez No: 32957
  2. Yazar: YAVUZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada, hipertansiyon, travma, tümör gibi nedenlerle oldukça sık olarak karşımıza çıkan intrakraniaî hemorajilere MRG'nin tanısal katkısı ve kanama evolûsyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MRG intrakraniaî patolojilerin değerlendirilmesinde son derece yararlı, noninvaziv bir tanı yöntemidir. Öte yandan MRG ile intratümöral kanamaların, şüpheli kitlelerin ayırıcı tanısı yapılabilmekte, ayrıca arteriyo-venöz malformasyon gibi altta yatan sebep anjiografi gibi invaziv yöntemlere gerek kalmaksızın saptanabilmektedir. Ayrıca kan yıkım ürünlerinin MR sinyal özellilerinin demir metabolizması ile bağıntılı olarak farklı özellikler göstermesi kanama takibinde bizlere yardımcı olmaktadır. Bu hedef doğrultusunda, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Manyetik Rezonans Görüntüleme Ünitesine, İKH düşünülerek gönderilen 29 hastaya MRG tetkiki yapıldı. Hastaların tümüne daha önceden BBT tetkiki uygulandı. Klinik bulguların ışığı altında, İKH 1er, belirgin bir yöntem çerçevesinde tip, boyut, kontur, lokalizasyon, ödem, merkezi ve periferik alanların intensiteleri ile hemoglobin yıkım ürünlerinin MRG deki sinyal özellikleri açısından incelendi. ÎKH lerde, hemoglobin yıkım ürünlerinde zamana bağlı olarak oluşan değişikliklerin MR sinyal intensitelerini doğrudan etkilediği ve böylece hematomların evrelendirilmesinin mümkün olduğu görüldü. Bu şekilde hematomların hiperakut, akut, erken subakut, subakut ve kronik olarak evrelendirmesinin yapılabileceği gösterildi. Literatür bilgileri ile karşılaştırıldığında bu bilgilerin önemli ölçüde uyumluluk sağladığı belirlendi. Sonuç olarak, İKH nin tanı ve takibinde BT nin yanısıra, noninvaziv bir yöntem olan MRG nin, klinik bulgular eşliğinde oldukça tatmin edici vazgeçilmez bir diagnostik yöntem olduğu kanısına varıldı. Dr.Yavuz KILIÇ
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to investigate the aid of Magnetic Resonance Imaging(MRI) in diagnosis and evaluation of intracranial hemorrhages caused frequently by tumor, hypertension and trauma. MRI is very important and noninvasive method in the evaluation of intracranial pathologies. In addition, MRI may differentiate intratumoral hemorrhages from suspected masses without doing angiographic studies being as invasive methods. Also, MRI would be helpful in fcllow-up of hemorrhages by showing different signaling features associated with blood end-products. This study included 29 patients with suspected intracranial hemorrhage. MRI studies were done in all patients. Before MRI, all patients had been taken brain CT. In the light of clinical data, intracranial hemorrhages were evaluated with respect to type, dimension, contour, localisation, edema and central/peripheral intensities with MRI. In intracranial hemorrhage cases, MRI signal intensities are affected directly by changes resulted from hemoglobin degradation products related to time, so it is possible to grade hematomas. In this study, hematomas are categorised to acute, hyperacute, early subacute, subacute and chronic forms. Our results were in consistent with the literature. As a conclusion, it could be suggested that MRI being a noninvasive method is very important in diagnosis and follow-up of intracranial hemorrhage, in addition to CT studies. T.C. YİOTİHHÜ !?.!£!!/' * y^ AV^ İÖlüiâüîâSlÛü tiümü, * J' r