Genç futbolcularda non-dominant bacak antrenmanı öncesi uygulanan imgeleme çalışmasının bilateral transfer yoluyla bacak asimetrisi üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of imagery exercise applied before non-dominant leg training on leg asymmetry in young football players via bilateral transfer
  1. Tez No: 876962
  2. Yazar: FARUK UYAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TONGUÇ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
2000 yıldan daha uzun süre önce Çin'de başladığına dair kanıtlar bulunan futbol, dünya çapında çok sayıda katılımcısı bulunan ve erken yaşlarda başlanılan popüler bir takım sporudur. Defans, orta saha, forvet ve kaleci gibi farklı görevlerin yer aldığı futbolda koşma, top sürme, pas verme ve şut atma gibi temel teknikler oldukça önemlidir. Bununla birlikte futbolda, oyuncular her iki ayakla top sürmeli, pas vermeli ve top kontrolü gerçekleştirmelidir. Dominant (Baskın) ve non-dominant (Baskın olmayan) ayakların kullanılması futbolda alt ekstremitelere yönelik bilateral (İki taraflı) ve unilateral (Tek taraflı) beceri antrenmanlarının önemi artmıştır. Belirli bir becerinin karşı el veya bacakla öğrenildikten sonra tek el veya bacakla daha kolay öğrenilebilmesi olarak tanımlanan bilateral transfer (İki taraflı aktarım), bacak asimetrisi üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Zihinsel antrenman kavramı, 1960-1970'li yıllarda Almanca kaynaklarda yer almış ve motor becerinin zihinsel olarak alıştırmalarının yapılması olarak tanımlanmıştır. Zihinsel antrenman kavramına bağlı olarak imgeleme, genel olarak psikolojide özel olarak da uygulamalı spor psikolojisinde kişilerin duygusal, zihinsel ve davranışsal gelişimlerinde ve bunlarla ilgili problemlerin çözümünde kullanılan önemli araçlardan biri olarak görülmektedir. Bu çalışmada, genç erkek futbolcularda non-dominant bacak antrenmanı öncesi uygulanan imgeleme çalışmasının futbolda top sürme, top sektirme ve pas/şut tekniklerinin bilateral transfer yoluyla bacak asimetrisi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. 14-15 yaş (2009-2010 doğumlu) toplam 36 gönüllü katılımcının yer aldığı çalışmada, 1. grup imgeleme ve non-dominant bacak antrenman grubu (n=12), 2. grup video imgeleme ve non-dominant bacak antrenman grubu (n=12), 3. grup ise kontrol grubudur (n=12). 1 ve 2. gruba en az bir gün ara verilerek 4 hafta, haftada 2 gün 20 dakika imgeleme uygulaması ve 20 dakika non-dominant bacak antrenmanı uygulanmıştır. 3. grup ise ısınma, ana bölüm ve soğuma bölümlerinden oluşan günlük antrenmanlarına devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Football, which has evidence that it started in China more than 2000 years ago, is a popular team sport that has many participants around the world and is started at an early age. Basic techniques such as running, dribbling, passing and shooting are very important in football, where different duties such as defender, midfielder, forward and goalkeeper are involved. However, in football, players must dribble, pass and control the ball with both feet. The use of dominant and non-dominant feet has increased the importance of bilateral and unilateral skill training for the lower extremities in football. Bilateral transfer, defined as a certain skill being learned more easily with one hand or leg after being learned with the opposite hand or leg, has positive effects on leg asymmetry. The concept of mental training appeared in German sources in the 1960s and 1970s and was defined as mental practice of motor skills. Depending on the concept of mental training, imagery is seen as one of the important tools used in psychology in general and in applied sports psychology in particular, in the emotional, mental and behavioral development of people and in solving related problems. In this study, it was aimed to examine the effect of the imagery exercise applied before non-dominant leg training on young male football players on the leg asymmetry of dribbling, bouncing and passing/shooting techniques in football through bilateral transfer. In the study, which included a total of 36 volunteer participants aged 14-15 (born in 2009-2010), the 1st group was the imagery and non-dominant leg training group (n=12), the 2nd group was the video imagery and non-dominant leg training group (n=12), the third group is the control group (n=12). Groups 1 and 2 were given 20 minutes of imagery practice and 20 minutes of non-dominant leg training, 2 days a week, for 4 weeks, with at least one day break. The third group continued their daily training consisting of warm-up, main part and cool-down parts.