Medıal prefrontal korteks üzerine 6 hz transkraniyal alternatif akım uyarımının yüz pareidolia algısına etkisi ve elektrofizyolojik karşılığı
The effect of 6 hz transcranial alternating current stimulation on the medial prefrontal cortex on the perception of facial pareidolia and its corresponding electrophysiological response
  1. Tez No: 876961
  2. Yazar: NİHAL ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVHİBE SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Görsel halüsinasyonların oluşma mekanizmasını ortaya koymak için yapılan çalışmaların çoğunda benzer yapıda olduğu düşünülen yüz pareidolia görselleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı medial prefrontal korteks üzerine sham ve 6 Hz transkraniyal alternatif akım stimülasyonu (tACS) öncesi ve sonrası yüz pareidolia görsellerinin ayırt edilmesi esnasında beyindeki elektrofizyolojik yanıtı Elektroensefalografi (EEG) yöntemi ile kaydetmek, katılımcıların cinsiyet ve yaş değişkenine bağlı olarak bilişsel, görsel olarak davranışlarındaki değişimlerini araştırmaktır. Çalışmaya 18-30 yaş arası sağlıklı genç grup (n=30) dahil edildi. Katılımcıların 32 kanal EEG çekimi sırasında yüz pareidolia, nesne ve yüz görselleri sunularak yüz uyaranlarını ayırt etmeleri istendi.
Özet (Çeviri)
Most studies investigating the mechanisms behind the formation of visual hallucinations have used face pareidolia images, which are thought to have a similar structure. The aim of this study is to record the brain's electrophysiological response via Electroencephalography (EEG) while distinguishing face pareidolia images before and after sham and 6 Hz transcranial alternating current stimulation (tACS) on the medial prefrontal cortex, and to investigate the cognitive and visual behavioral changes of participants based on gender and age variables. A healthy young group (n=30) aged 18-30 was included in the study. During the 32-channel EEG recording of the participants, face pareidolia, object, and face images were presented, and they were asked to distinguish between face stimuli.