Hematoloji tıpta uzmanlık yeterlik komisyonu yeterlik sınavlarının gelişim sürecinin 'RE-AIM ' Modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of the development process of the proficiency exams of the hematology medical specialization qualification commission with the 'RE-AIM' model
  1. Tez No: 877034
  2. Yazar: AHMET MUZAFFER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Hematoloji tıpta uzmanlık yeterlik komisyonu (HEM-TUYEK) ulusal yeterlik sınavının planlama, yapılandırma, uygulama ve değerlendirmesi süreçleri göz önüne alınarak RE-AIM modelini ile bileşenlerin tümünün değerlendirmesi amaçlandı. RE-AIM (Erişim, Etkililik, Kabul görme, Uygulama, Sürdürülebilirlik) 5 ana temadan oluşmaktadır. Yöntem: RE-AIM temaların tanımı, veri kaynakları, değerlendirme yöntemleri, beklenen kazançlar ve geliştirilmesi gereken yönlerin değerlendirilmesi için soru setleri oluşturuldu. Temalar niceliksel ve/veya niteliksel olarak değerlendirildi. HEM-TUYEK yönergesi, sınava giren aday bilgileri ve geri bildirimler HEM-TUYEK veri tabanından; önceki dönem sınavların verileri THD arşivinden ve EHA'nin web sayfasından alındı. Etik kurul onamı Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Bilimsel Araştırmalar Etik Kurulu başkanlığından alındı. Bulgular: Sınava giren adayların erişkin hematoloji uzmanlarına oranı %1.75 gibi çok düşük orandadır. Geçmiş yıllara ve EHA sınavlarına katılan aday sayısı ile aynı orandadır. HEM-TUYEK vizyon, yönerge ve sınav yönergesindeki hedeflere ulaşıldı. İç ve dış paydalardan tarafından benimsenen bir aktivite oldu. İkinci yıl sınav başvurularında %120'lik artış oldu. Sınavın iptal edilen bileşeni olmadı. Sınavın etkililiğinin yeterli olması, iç ve dış paydaşlardan kabul görmesi, ekonomik desteğinin olması gibi bileşenlerle sürdürülebilirlik açısından önemli olduğu görüldü. Sonuç: Hematoloji yan dal tıpta uzmanlık alanında güvenilir profesyonel etkinliklere uygun bir yeterlik belgelendirmesi yapılmasının gerçekleştiği görüldü. RE-AİM modeline göre belirlenen erişilebilir, belirlenen hedeflere ulaşılabilir, etkili, kabul gören, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir organizasyon olduğu saptandı. Sınav deneyimlerinin artması ile yeterlik belgesine sahip hekimlerin koruyucu hekimlik, hasta bakım ve izleminde güvenilir profesyonel yetkinlik gösterecekleri beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate all of the components with the RE-AIM model, taking into account the planning, structuring, implementation and evaluation processes of the national proficiency exam of the Hematology Medical Specialization Qualification Commission (HEM-TUYEK). RE-AIM (Access, Effectiveness, Acceptance, Implementation, Sustainability) consists of 5 main themes. Method: Question sets were created to evaluate the definition of RE-AIM themes, data sources, evaluation methods, expected gains and aspects that need improvement. Themes were evaluated quantitatively and/or qualitatively. HEM-TUYEK directive, exam candidate information and feedback were taken from the HEM-TUYEK database; The data of the previous semester exams were taken from the THD archive and the website of EHA. Results: The ratio of candidates who took the exam to adult hematology specialists was very low as 1.75%. It is in the same proportion as the number of candidates who participated in previous years and EHA exams. The objectives in the HEM-TUYEK vision, directive and exam directive were achieved. It was an activity embraced by internal and external denominators. There was a 120% increase in exam applications in the second year. There was no canceled component of the exam. It was seen that the effectiveness of the exam was important in terms of sustainability with components such as sufficient effectiveness, acceptance from internal and external stakeholders, and economic support. Conclusion: It was seen that a competency certification suitable for reliable professional activities in the specialty of hematology subspecialty medicine was achieved. It was determined that it is an accessible, achievable, effective, accepted, applicable and sustainable organization determined according to the RE-AIM model.