Sakarya Meydan Muharebesinde Türk topçusunun coğrafi bilgi sistemleri ile modellenmesi
Modeling of Turkish artillery in the Battle of Sakarya with geographical information systems
  1. Tez No: 877056
  2. Yazar: SERKAN İRTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL, PROF. DR. ŞADUMAN HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Geography, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Geçmişte yaşanan savaşlara ait anlatıların; hatırat, ceride, kitap vb. gibi yazılı ifadelerden konumsal ifadeler çıkarılarak görsel bir şekilde hazırlanması okuyuculara/araştırmacılara daha kolay ve anlaşılır bir şekilde aktarılabilir. Bu aktarımda Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) tarih sahnesinde kullanılması büyük kolaylık sağlamaktadır. Şöyle ki; elde edilen verilerin sayısal olarak işlenmesi, veri tabanı oluşturulması ve oluşturulan bu veri tabanı üzerinden çeşitli analizler yapılabilmesi bu konudaki en önemli faktörlerden biridir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tarihteki savaşlarda CBS'nin kullanılması üzerine yapılan çalışmalar incelenmiş ve CBS tabanlı savaş coğrafyasında ne tür uygulamalar yapıldığına yönelik literatür araştırması yapılmıştır. İkinci bölümde çalışma konumuz olan Sakarya Meydan Muharebesine ve coğrafyasına ait cerideler, krokiler, hatıratlar ve hava fotoğrafları ile birlik ve topçu mevzileri tespit edilerek ArcGIS Pro yazılımı“Military Tools”aracı kullanılarak muharebe alanında birliklerin konumları ve topçu mevzi bölgelerinin analizleri üzerine tematik haritalar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Narratives of past wars; preparing it visually by removing positional expressions from written expressions such as memoirs, journals, books, etc. can be conveyed to readers/researchers more easily and understandably. In this transfer, the use of Geographic Information Systems (GIS) in the historical scene provides great convenience. Namely, the digital processing of the obtained data, creation of a database and the ability to perform various analyzes on this created database is one of the most important factors in this subject. This study consists of two parts. In the first part; studies on the use of GIS in historical wars were examined and a literature research was conducted on what kind of applications were made in GIS-based war geography. In the second part, artillery positions were identified along with documents, sketches, memoirs and aerial photographs of the Battle of Sakarya and its geography, which is our subject of study, and thematic maps were created based on the analysis of the positions of the troops in the battlefield and the analysis of the artillery position areas using ArcGIS Pro yazılım“Military Tools”.