Serebral palsili çocuklarda ileri ve geri yürümenin selektif motor kontrol, gövde kontrolü ve denge ile ilişkisi
The relationship of forward and backward walking with selective motor control, trunk control and balance in children with cerebral palsy
- Tez No: 877084
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YAZICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda yürüme anormallikleri, selektif kas kontrolünde bozukluk, gövde kontrolü ve dengede yetersizlik görülmektedir. Günlük yaşam aktivitelerinde geri yürüme, ileri yürüme kadar önemlidir ve daha karmaşık bir aktivitedir. SP'li çocuklarda ileri ve geri yürümeyle ilişkili klinik bulguları bilmek, rehabilitasyon programını oluşturmada yol göstericidir. Çalışmanın amacı SP'li çocuklarda ileri ve geri yürüme becerilerinin, selektif motor kontrol (SMK), gövde kontrolü ve dengeyle ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya 6-18 yaşlarında, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi'ne göre I-II ve Modifiye Ashworth Skalası'na göre ≤2 seviyesinde 32 SP'li çocukta gerçekleştirilmiştir. İleri yürüme performansı 10 Metre Yürüyüş Testi (10MYT)'yle, geri yürüme becerisi 3 Metre Geri Yürüme Testi (3MGYT)'yle, SMK Alt Ekstremite Selektif Kontrol Skalası (AESKS)'yla, gövde kontrolü Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS)'yla, denge Pediatrik Denge Skalası (PDS)'yla ve fonksiyonel bağımsızlık Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (PFBÖ)'yle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children with Cerebral Palsy (CP) have walking abnormalities, selective muscle control (SMC) disorders, weak trunk control (TC), and inadequate balance reactions. Backward walking (BW) is necessary for daily living activities and is a more complex activity than forward walking (FW). The aim of this study is to investigate the relationship of FW and BW with SMC, TC and balance in children with CP. The study included 32 children with CP aged 6-18 years, classified as levels I-II on the Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and scoring ≤2 on the Modified Ashworth Scale (MAS). Clinical evaluation tools was the 10-Meter Walk Test (10MWT) for FW, the 3-Meter Backward Walk Test (3MBWT) for BW, the Selective Control Assessment of the Lower Extremity (SCALE) for SMC, the Trunk Control Measurement Scale (TCMS) for TC, the Pediatric Balance Scale (PBS) for balance and the Pediatric Functional Independence Measure (WeeFIM) for functional independence (FI).