Sınır ticaretinin Hakkari ili ekonomisi üzerine etkisi
The effect of border trade on the economy of Hakkari province
  1. Tez No: 877128
  2. Yazar: FERHAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sınır ticareti, ülkelerin komşu devletlerle aralarında yaptığı uluslararası bir ticaret türüdür. Sınır ticareti yapan ülkeler, sınır bölgelerinde ikamet eden insanların yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlamaktadır. Türkiye de kendi sınır hatlarında bulunan bölgeleri kalkındırmak amacıyla 1970'li yılların sonundan itibaren sınır ticaretini gerçekleştirmektedir. Türkiye'nin sınır ticaretini gerçekleştirdiği bölgelerden biri de Doğu Anadolu Bölgesi'dir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde birçok ilde sınır ticareti faaliyeti uygulanmaktadır. Bu illerin arasında Hakkari ili de yer almaktadır. Hakkari ili, Irak ve İran sınırında bulunan dağlık bir bölgeden oluşmaktadır. Geçim kaynağının büyük bir kısmı, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sanayisinin gelişmemiş olmasının yanı sıra, madencilik de yeterince yapılmamaktadır. Hakkari bir sınır ili olmasından dolayı, sınır ticareti açısından önemli bir bölgedir. Bünyesinde Irak'a iki, İran'a bir olmak üzere üç sınır kapısı bulundurmaktadır. Sınır ticareti bölge halkı için son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında sınır ticaretinin Hakkari ilinin ekonomisi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu etkiyi belirleyebilmek amacıyla Hakkari ilinde yaşayan insanlara cinsiyet, yaş, eğitim durumu gibi demografik bilgiler gözetilerek anket çalışması uygulanmıştır. Anket verileri; iki grubu var olan değişkenlere göre karşılaştırmada bağımsız gruplar t testi, ikiden çok grubu bulunan değişkenler için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi uygulanmıştır. ANOVA neticesinde ortaya çıkan anlamlı farkın hangi kategorilerin arasında var olduğu ise LSD çoklu karşılaştırma yöntemi ile kıyaslanmıştır. Sınır ticaretinin il üzerine hayati derecede bir öneme sahip olduğu ve aynı zamanda istihdam oluşturduğu sonucu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Border trade is a type of international trade between countries and neighboring states. Countries that engage in border trade aim to raise the living standards of people residing in border areas. Türkiye has also been carrying out border trade since the late 1970s in order to develop the regions located on its border lines. One of the regions where Turkey carries out border trade is the Eastern Anatolia Region. Border trade activities are practiced in many provinces in the Eastern Anatolia Region. Among these provinces, Hakkari province is also included. Hakkari province consists of a mountainous region located on the border of Iraq and Iran. A large part of the livelihood is based on agriculture and animal husbandry. In addition to the fact that the industry is underdeveloped, mining is not done sufficiently. Since Hakkari is a border province, it is an important region in terms of border trade. It has three border gates: two to Iraq and one to Iran. Border trade is extremely important for the people of the region. In this thesis study, the effect of border trade on the economy of Hakkari province was investigated. In order to investigate this effect, a survey was conducted on people living in Hakkari province, taking into account demographic information such as gender, age and education level. This survey application; Independent groups t test was used to compare two groups based on variables, and one-way analysis of variance (ANOVA) method was used for variables with more than two groups. The categories in which there was a significant difference resulting from ANOVA were compared using the LSD multiple comparison method. It has been determined that border trade has a vital importance for the province and also creates employment.