Breast cancer localization and detection using modified SVM workflow
Değiştirilmiş SVM iş akışı kullanılarak meme kanserinin yerleştirilmesi ve tespiti
- Tez No: 877139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCA KURNAZ TURKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mamografi, vakaların %90'a varan oranda tespit edilebildiği meme kanserinin erken teşhisinde en etkili yöntemdir. 2017 yılında vakaların yalnızca %24'ünde mamografi kullanılmış olup, bu oran Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) beklediği %70'in altındadır. Bu da geç tanının ve mortalitedeki artışın nedenlerinden birini açıklamaktadır. DSÖ verilerine göre tedaviye başlama süresi ilk randevulardan sonra ortalama 120 gündür. Bu durum, konsültasyonların planlanmasındaki gecikmenin yanı sıra, birçok kez aşırı testlerin istenmesi ve bunun da tanı sürecini yavaşlatmasından kaynaklanmaktadır. Bu yazıda, (Destek Vektör Sınıflandırıcısı (SVC), K-En Yakın Komşu (KNN), Rastgele Orman (RF), Lojistik Regresyon () ile ilişkili prototip seçimini kullanarak meme kanserinde daha hızlı tanıya yardımcı olacak bir tıbbi karar destek modeli öneriyoruz. LR)). Bu sayede çeviklik ve verimlilikle sağlam sonuçlar elde etmeyi umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Mammography is the most effective method in the early detection of breast cancer, which can detect up to 90% of cases. mammography was used in only 24% of cases in 2017, which is below the 70% expected by the World Health Organization (WHO). This explains one of the causes of late diagnosis and the increase in mortality. According to WHO data, the average time to start treatment is 120 days after the first appointments. This situation is due to the delay in scheduling consultations, in addition to the fact that many times excessive tests are requested, which slow down the diagnostic process. In this paper, we Propose a medical decision support model in breast cancer to help diagnose more quickly, using prototype selection associated with (Support Vector Classifier (SVC), K-Nearest Neighbor (KNN), Random Forest (RF), Logistic Regression (LR)). In this way, we expect to obtain robust results with agility and efficiency.