Metastasis detection and localization in lymph nodes by using convolutional neural networks
Evrişimsel sinir ağları kullanılarak lenf düğümlerinde metastaz tespiti ve konumlandırılması
  1. Tez No: 442057
  2. Yazar: MUSTAFA ÜMİT ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Meme kanseri dijital histopatolojisi, derin öğrenme algoritmaları için yeni bir uygulama alanıdır. Dünyada 2012 yılı itibarıyla kadınlar arasında kanser kaynaklı ölümlerin başında, ölümlerin %15'inden sorumlu olan meme kanseri gelmektedir. Yetersiz patolog sayıları bu durumda önemli bir rol oynamaktadır. 2013 yılında Amerikada 100.000 kişiye 5.7 patolog düşerken bu sayı Türkiye'de 2011 yılında 1.56 olmuştur. Bu noktada, birçok alanda en iyi çözümleri sunan derin öğrenme yöntemleri tabanlı sistemlerle patologların birim zamanda inceledikleri slayt görüntülerinin sayısını artırmak mümkün olabilir. Bu çalışmada evrişimsel sinir ağları tabanlı bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem, meme kanseri hastalarının lenf düğümlerinden alınan biyopsi örneklerinin bütün slayt görüntülerini girdi olarak almakta ve bu görüntüler üzerinde metastaz bölgelerini tespit ederek bu bölgelerin konumlarını otomatik olarak belirlemektedir. Bu sistemde slayt seviyesi ve lezyon seviyesi performans ölçüm değerlerinde CAMELYON16 öğretme setinde 0.9259 ve 0.8669, test setinde ise 0.5349 ve 0.4060 değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer digital histopathology is a new application area of deep learning. Breast cancer was the leading cause of cancer death among women with 15.1% death rate among all cancer deaths in the world in 2012. Insufficient number of pathologists is one of the key factors in that situation. There were 5.7 pathologists per 100.000 people in USA in 2013 and this value was 1.56 in Turkey in 2011. It is possible to increase the number of slide analysis made by the pathologists within the same period by developing deep learning based systems to assist them. In this thesis, a convolutional neural networks based system is introduced. This system accepts the whole slide images of lymph node excisions from breast cancer patients as input and detects and localizes metastasis regions on these images automatically. In this system, performance values of 0.9259 and 0.8669 for slide-based evaluation and 0.5349 and 0.4060 values for the lesion based evaluation are achieved on CAMELYON16 training and test sets, respectively.