Big data-driven electronic government to empower individuals, organizations and society behavioral patterns to analyzing data and finding solutions based on the geospatial information
Bireyleri, kuruluşları ve toplumun davranış kalıplarını verilerin analiz edilmesi ve jeosuzayal bilgilere dayanarak çözümler bulması için güçlendirecek büyük veri odaklı elektronik devlet
- Tez No: 877147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bilgi çağında elektronik devletin (e-Devlet) verimliliğini, hesap verebilirliğini ve açıklığını artırmak için büyük veriyi etkin kullanmak her zamankinden daha önemli. Bu makale, büyük veri odaklı e-Devletin Türkiye'deki toplumsal davranış kalıplarını değiştirmedeki devrim niteliğindeki potansiyelini araştırıyor. Kamu hizmetlerini geliştirmek, karar alma süreçlerini bilgilendirmek ve vatandaşları aktif olarak devlet faaliyetlerine dahil etmek için e-Devletin bu teknolojileri nasıl kullanabileceğine dair örnekler sunmayı amaçlıyoruz. Bunu başarmak için modern büyük veri analitiği, makine öğrenimi teknikleri ve tahmine dayalı modeller kullanılır. Bu araştırma, Türk e-Devletindeki büyük veri uygulamalarının, kişiye özel kamu hizmetlerini nasıl destekledikleri, verimli kaynak yönetimi, sağlam politika oluşturma ve etkili vatandaş katılımı gibi çeşitli yönlerini incelemektedir. Bu uygulamaların kişilerin ve kuruluşların davranış alışkanlıklarını nasıl etkilediğini daha detaylı inceleyeceğiz. Bulgular, büyük veriye dayalı e-Devletin, vatandaş-devlet etkileşim modelinin yeniden düşünülmesi ve Türkiye'de veri konusunda daha bilgili bir toplumun teşvik edilmesi açısından büyük umut vaat ettiğini gösteriyor. Sonuç olarak bu, Türkiye'de kurumsal performansı destekleyebilir, topluluklarda yeni sosyal normların gelişmesini teşvik edebilir ve bireylerin yönetime aktif ve anlamlı bir şekilde katılmasını mümkün kılabilir. Çalışma, e-Devlet'te büyük verinin dikkatli yönetiminin ve etik kullanımının daha kapsayıcı, şeffaf ve SOYUT BİREYLERİ, KURULUŞLARI VE TOPLUMUN DAVRANIŞ KALIPLARINI VERİLERİN ANALİZ EDİLMESİ VE JEOSUZAYAL BİLGİLERE DAYANARAK ÇÖZÜMLER BULMASI İÇİN GÜÇLENDİRECEK BÜYÜK VERİ ODAKLI ELEKTRONİK DEVLET ALİ, Ali Hüseyin Ali Yüksek Lisans, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği, Altınbaş Üniversitesi, Danışman: Yrd. Prof. Dr. Sefer Kurnaz Tarih: Haziran / 2024 Sayfalar: 54 viii Türkiye'de kaçınılmaz olarak var olan zorlukların farkında olarak katılımcı bir hükümet.
Özet (Çeviri)
In the information era, it is more crucial than ever to use big data effectively in order to increase the efficiency, accountability, and openness of electronic government (e-Government). This essay investigates the revolutionary potential of big data-driven e-Government in altering societal behavioral patterns in Turkey. We aim to provide examples of how e-Government may employ these technologies to improve public services, inform decision-making, and actively engage citizens in governmental activities. Modern big data analytics, machine learning techniques, and predictive models are used to achieve this. This research examines the various aspects of big data applications in Turkish e-Government, such as how they support tailored public services, efficient resource management, sound policy-making, and effective citizen participation. We go into more detail on how these applications affect people's and organizations' behavioral habits. The findings indicate that big data-driven e-Government holds great promise for rethinking the citizen-government interaction model and fostering a society that is better data-informed in Turkey. As a result, this might promote organizational performance, foster the development of new social norms in communities, and make it possible for individuals to participate actively and meaningfully in governance in Turkey. The study emphasizes how careful management and ethical use of big data in e-Government can contribute to building a more inclusive, transparent, and ABSTRACT BIG DATA-DRIVEN ELECTRONIC GOVERNMENT TO EMPOWER INDIVIDUALS, ORGANIZATIONS AND SOCIETY BEHAVIORAL PATTERNS TO ANALYZING DATA AND FINDING SOLUTIONS BASED ON THE GEOSPATIAL INFORMATION ALI, Ali Hussein Ali M.S., Electrical and Computer Engineering, Altınbaş University, Supervisor: Asst. Prof. Dr. Sefer Kurnaz Date: June / 2024 Pages: 54 viii participatory government while being aware of the challenges that are inevitably there in Turkey.