The causes of construction project delay in Iraq (Najaf)
İnşaat projesinin nedenleri Irak'ta (Necef) gecikme
- Tez No: 877146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Irak coğrafyasında inşaat sektörü büyük önem taşıyor. iyi bu ülkedeki inşaat projelerinin önemli bir kısmının sıklıkla gerçekleştiğini kabul etti. önceden belirlenmiş zaman çizelgelerini karşılamada gecikmeler yaşanıyor ve genellikle amaçlanan bütçeler aşılıyor eşzamanlı olarak meydana gelir. Bu tezin temel amacı, etkilerin araştırılmasıdır. bina öğelerindeki eksiklikleri belirlemek ve bu eksikliklere katkıda bulunan temel faktörleri belirlemek Irakta. Yukarıda belirtilen amaçlara ulaşmak için mevcut durumların kapsamlı bir şekilde incelenmesi literatür ve anket yöntemi kullanılmaktadır. Anket kilit paydaşlara ihtiyaç duyuyor Altyapı, konut, ulaşım ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinde yer alan anket doldurmaya yönelik girişimler. Mevcut anket şu kapasiteye sahiptir: kendisini oluşturan unsurlara ayırmıştır. etkisini değerlendirmek bu çalışmanın temel amacıdır. Proje gecikmelerindeki kaynak kısıtlamalarının alternatif faktörlerle karşılaştırılarak belirlenmesi. 20 kriterin ankete dahil edilmesi titiz bir çalışmanın ardından elde edilmiştir. İlgili bilimsel kaynakların incelenmesi. Bu çalışma bir kişinin katılımını içermektedir. İnşaat sektöründe profesyonel olan elli kişiden oluşan örneklem. Örnek yöneticiler, danışmanlar, taşeronlar, proje mühendisleri gibi çeşitli rolleri içeriyordu ve akademik uzmanlar. Çalışmanın bundan sonraki bölümü, bu durumu tespit etmeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Malzeme kıtlığına katkıda bulunan temel nedenler. Yukarıda belirtilen endişeler teknolojik, deneyimsel, yönetimsel ve yönetimsel olmak üzere dört farklı gruba ayrılabilir. Analizin iki amacı vardır: Birincisi, materyalin ne kadar önemli olduğunu belirlemek. eksiklikler, gecikmelere ilişkin diğer açıklamalarla çelişmektedir ve ikincisi, hangi faktörlerin Malzeme kıtlığından en çok sorumlu olanlardır. Bu tez, Irak'ta giderek artan enerji eksikliğinin nedenlerine ışık tutan bir araştırma sunmaktadır. inşaat malzemeleri. Yakınlardaki malzeme üretim tesislerinin kapatılması sonucu hükümet kuralları, bina inşaatında yeterli maddi yönetim yapısının olmayışı çabalar ve mevcut firmaları denetleyecek vasıflı sahiplerin veya yöneticilerin bulunmaması yapı malzemeleri üretmek katkıda bulunan faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
The construction sector holds significant importance within the setting of Iraq. It is well acknowledged that a significant proportion of construction projects in this country frequently have delays in meeting predetermined timelines and surpass intended budgets, often occurring simultaneously. The major aims of this Thesis are to investigate the impacts of building items deficiencies and to identify the primary factors contributing to these shortages in Iraq. To accomplish the aforementioned objectives, a comprehensive examination of existing literature and a survey methodology are employed. The survey requires key stakeholders involved in the advancement of infrastructure, housing, transportation, and healthcare initiatives to complete a questionnaire. The present survey possesses the capacity to be dissected into its constituent elements. The main aim of this study is to assess the influence of resource constraints on project delays by comparing them with alternative factors. The inclusion of the 20 criteria in the questionnaire has been derived after a meticulous examination of the pertinent scholarly sources. This study involved the participation of a sample of fifty individuals who are professionals in the construction sector. The sample included various roles such as managers, consultants, subcontractors, project engineers, and academic specialists. The subsequent section of the study aims to identify and assess the primary causes that contribute to shortages in materials. The aforementioned concerns can be categorized into four distinct groups, namely technological, experiential, managerial, and governmental. The analysis has two goals: first, to determine how important material shortages contrast with other explanations for delays, and second, to determine what factors are most responsible for shortages of materials. This thesis presents research that sheds insight on the causes of Iraq's looming shortage of construction materials. The closure of nearby material manufacturing facilities as a result of governmental rules, the lack of an adequate material managerial structure in building endeavours, And the lack of skilled owners or managers to oversee the current firms producing building materials are all contributing factors.