Akıl ve zekâ oyunlarının 60-72 aylık çocukların erken matematik becerilerine etkisi
The effect of mind and intelligence games on the early mathematical skills of 60-72 months children
- Tez No: 877148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK ÖZBAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmanın amacı, akıl ve zekâ oyunlarının 60-72 aylık çocukların erken matematik becerilerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan deneysel model kullanılmıştır. Deneysel modellerden ise tek gruplu ön test-son test deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde, kırsal bir bölgede yer alan Bilim ve Sanat Merkezine bağlı anaokulunda bulunan okul öncesi eğitim sınıfında eğitim alan 7'si kız 7'si erkek olmak üzere toplam 14 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri genel bilgi formu, Erken Matematik Yeteneği Testi-3 ile Akıl ve Zekâ Oyunları Programı kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın verileri 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Veri toplama sürecine gerekli izinler alındıktan sonra başlanmıştır. Verilerin analizinde elde edilen veriler nicel araştırma veri teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan tüm çocukların matematik becerileri üzerindeki akıl ve zekâ oyunları programının etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan tüm çocukların matematik becerileri son test puan ortalamalarının, ön test puan ortalamalarına göre daha yüksek olduğu, akıl ve zekâ oyunlarının tüm öğrencilerde matematik becerilerini artırdığı tespit edilmiştir. Son olarak araştırmada yer alan çocukların cinsiyetine göre matematik becerileri ön ve son test puanları karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmemiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of mind and intelligence games on the early mathematics skills of 60-72 month old children. For this purpose, the experimental model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. Among the experimental models, a single-group pretest-posttest experimental design was preferred. The study group of the research consists of a total of 14 children, 7 girls and 7 boys, studying in a pre-school education class in a kindergarten affiliated with a science and art center in a rural area in the Central Anatolia region of Turkey. The data of the research were obtained using the general information form, Early Mathematics Ability Test-3 and Mind and Intelligence Games Program. The data of the research was collected in the spring semester of the 2022-2023 academic year. The data collection process started after obtaining the necessary permissions. The data obtained in the analysis of the data was analyzed using quantitative research data techniques. As a result of the research, it was determined that the effect of the mind and intelligence games program on the mathematical skills of all children participating in the study was statistically significant. It was determined that the post-test mean scores in mathematics skills of all children participating in the study were higher than the pre-test mean scores, and that mind and intelligence games increased the mathematical skills of all students. Finally, when the pre- and post-test scores of mathematics skills were compared according to the gender of the children in the study, no statistically significant difference was determined.