Türkiye'de muhafazakâr milliyetçilik: Seyyid Ahmet Arvasi örneği
Conservative nationalism in Turkey: The case of Seyyid Ahmet Arvasi
- Tez No: 877151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEN KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Modern dönem siyasal ideolojileri arasında yer alan“muhafazakârlık”ve“milliyetçilik”düşünceleri 19. ve 20. yüzyıl siyasetini derinden etkilemiştir. Toplumsal ve politik alanda birçok tesiri olan bu ideolojiler Türkiye'de de etkisini oldukça fazla hissettirmiştir. Son dönemlerde ülkemize karşı oynanan ekonomik ve siyasi oyunlar dolayısıyla Batı'ya karşı gösterilen birlik ruhu ile öze dönme, geleneğe, örfe, milli ve manevi değerlere sahip çıkma hissiyatını pekiştirmiştir. Bu bağlamda birlikte anılmaya başlanan muhafazakârlık ve milliyetçilik, Türkiye'nin sosyal ve siyasal hayatına yön vermektedir. Muhafazakâr milliyetçilik, tarihi, kültürel mirası ve manevi değerleri koruyarak toplumun birlik ve bütünlüğünü güçlendirmeyi hedefler. Bu çerçevede, din, ahlak, aile yapısı, devlet ve toplum ilişkileri gibi konular da bu ideolojinin merkezinde yer alır. Bu anlayış, modern dünyanın getirdiği değişimler karşısında belirli bir istikrar ve süreklilik arayışını ifade ederken, milli kimliği ve özgünlüğü koruma amacı güder. Muhafazakâr milliyetçilik, milletleri köklü kurumlar olarak kabul eder ve milletin geleceğinin geçmişle olan bağlarına dayalı olarak şekilleneceğine inanır. Bu ideoloji, geleneğe ve manevi değerlere büyük önem verir ve milliyetçiliği bu çerçevede tanımlar. Bu kapsamda Seyyid Ahmet Arvasi'nin Türk-İslam Ülküsü adıyla ortaya koyduğu anlayış, Türkiye'deki muhafazakâr milliyetçilik perspektifini yansıtan bir modeldir. Dolayısıyla muhafazakârlık literatüründe yer alan kavramların (tarih, geleneğe bağlılık, değişim, devrim, dini ve ahlaki değerler, özgürlük, eşitlik, hiyerarşi, otorite, aile, toplum, devlet, mülkiyet, akıl, insan vb.) Arvasi'nin milliyetçi söylemiyle açıklanması büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışma, kavramların tanım sorunlarının günümüzde de devam etmesine rağmen, Türkiye'de muhafazakâr milliyetçilik anlayışının Türk-İslam Ülküsü çerçevesinde neyi ifade ettiğini açıklama çabası taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The ideas of“conservatism”and“nationalism”, which are among the political ideologies of the modern period, deeply influenced the politics of 19th and 20th centuries. These ideologies, which have many effects in the social and political spheres, have also made their influence felt in Turkey. Due to the economic and political games played against our country recently, the spirit of unity against the West has reinforced the feeling of returning to the essence, tradition, custom, national and spiritual values. In this context, conservatism and nationalism, which have started to be mentioned together, shape Turkey's social and political life. Conservative nationalism aims to strengthen the unity and integrity of society by protecting historical, cultural heritage and spiritual values. In this framework, issues such as religion, morality, family structure, state and society relations are at the centre of this ideology. While this understanding expresses the search for a certain stability and continuity in the face of the changes brought about by the modern world, it aims to preserve national identity and authenticity. Conservative nationalism recognises nations as deep-rooted institutions and believes that the future of the nation will be shaped based on its ties to the past. This ideology attaches great importance to the tradition and spiritual values and defines nationalism within this framework. In this context, Seyyid Ahmet Arvasi's Turkish-Islamic Ideology is a model that reflects the perspective of conservative nationalism in Turkey. Therefore, it is of great importance to explain the concepts in the conservatism literature (history, adherence to tradition, change, revolution, regiligious and moral values, freedom, equality, hierarchy, authority, family, society, state, property, reason, human, etc.) with Arvasi's nationalist discourse. This study endeavours to explain what conservative nationalism in Turkey means within the framework of the Turkish-Islamic ideal, despite the fact that the definition problems of the concepts continue today.