Kedilerde anestezi derinliğinin blink refleks ile ilişkisi
The relationship of depth of anesthesia with blink reflex in cats
- Tez No: 877152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENGÖZ ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, kedilerde göz kırpma refleksinin anestezi derinliği ile ilişkisi ve göz kırpma refleksinin anestezi derinliğini belirlemedeki etkisine ek olarak bundan elde edilebilecek parametrelerin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma materyalini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniğine çeşitli operatif amaçlar için getirilen 7'si dişi, 25'i erkek, beden ağırlıkları 1,8-5 kg (ort, 3,80±0,8 kg) arasında değişen 32 adet kedi oluşturdu. Tüm kedilere premedikasyon amacıyla midazolam 0,1 mg/kg dozunda ve butorfanol 0,4 mg/kg kullanıldı. Anestezi indiksiyonu amacıyla 4 mg/kg dozunda propofol uygulandı. Bunu takiben anestezi idamesi sevofluran ile sağlandı. Kediler için derin anesteziyi sağlayan end tidal MAK değeri olan 2,9 MAK değerinde anestezi sabit tutuldu. Operasyon bitimini takiben 2,9 end tidal MAK değerinden başlanarak azalan her 0,1'lik MAK değeri için supraorbital sinire elektriksel uyarı verilerek uyarının yapıldığı orbikularis okuliden kasından göz kırpma parametreleri kaydedildi. Yapılan çalışmada kedilerde sevofluran anestezinde kedilerdeki ortalama latans, amplitüd, süre değerleri ortaya kondu. Kedilerde tüm MAK değerlerinde R1 ve R2 olmak üzere sadece iki göz kırpma yanıtı ortaya kondu. Aynı zamanda göz parametrelerinden R1 latansı ile MAK arasında pozitif yönlü çok kuvvetli bir korelasyon, R2 latansı ile MAK arasında pozitif yönlü orta derecede bir korelasyon olduğu ortaya kondu. R1 amplitüd ile MAK arasında negatif yönlü çok kuvvetli bir korelasyon, R2 amplitüd ile MAK arasında pozitif yönlü orta derece bir korelasyon olduğu ortaya kondu. R1 süresi ile MAK arasında negatif yönlü orta derece bir korelasyon, R2 süresi ile MAK arasında negatif yönlü zayıf bir korelasyon olduğu ortaya kondu. Anestezi aşamaları ile MAK arasındaki ilişki karşılaştırıldığında sadece aşama II-uyanık aşamalar arasında R1 amplitüd ile R2 amplitüd anlamlı bulundu. Diğer tüm aşamalarda R1 latans, R2 latans, R1 amplitüd, R2 amplitüd anlamsız bulundu. Tüm kedilerin ortalama 0.43±0.20 MAK değerinde uyandığı ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between the blink reflex and the depth of anesthesia in cats and to evaluate the parameters that can be obtained from the blink reflex in addition to its effect in determining the depth of anesthesia. The study material consisted of 32 cats, 7 females and 25 males, with body weights ranging between 1.8-5 kg (mean, 3.80±0.8 kg), brought to Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery for various operative purposes. All cats were premedicated with midazolam 0.1 mg/kg and butorphanol 0.4 mg/kg. Propofol at a dose of 4 mg/kg was administered for induction of anesthesia. Following this, maintenance of anesthesia was achieved with sevoflurane. Anesthesia was maintained at a MAC value of 2.9, which is the end tidal MAC value that provides deep anesthesia for cats. Following the end of the operation, electrical stimulation was given to the supraorbital nerve for each 0.1 for each decreasing MAC value starting from 2.9 end tidal MAC value and blink parameters were recorded from the orbicularis oculi muscle. In this study, the mean latency, amplitude and duration values in sevoflurane anesthesia in cats were revealed. In cats, only two blink responses, R1 and R2, were detected at all MAC values. At the same time, there was a very strong positive correlation between R1 latency and MAC and a moderate positive correlation between R2 latency and MAC. There was a very strong negative correlation between R1 amplitude and MAC and a moderate positive correlation between R2 amplitude and MAC. There was a moderate negative correlation between R1 duration and MAC and a weak negative correlation between R2 duration and MAC. When the relationship between the stages of anesthesia and MAC was compared, R1 amplitude and R2 amplitude were significant only between stage II-awake stages. In all other stages, R1 latency, R2 latency, R1 amplitude, R2 amplitude were not significant. It was revealed that all cats woke up with an average MAC value of 0.43±0.20.