Derviş Ahmed Gurbî Divanı'nın tahlili
Analysis of Dervish Ahmed Gurbî's Divan
  1. Tez No: 877161
  2. Yazar: REYHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Divan tahlili çalışmaları Klasik Türk Edebiyatı içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tez 18. yüzyıl Alevî-Bektaşî divan şairlerinden olan Gurbî Divanı'nın üzerine yapılmıştır. Dervîş Ahmed Gurbî olarak da tanınan şair, mutasavvıf bir şairidir. Hakkında pek fazla bilgi bulunmayan şairin hayatı hakkında başvurabileceğimiz tek kaynak divanıdır. Şairin divanı'nın metin neşri ve şekil özellikleri incelenmiş fakat detaylı bir tahlil çalışmasına rastlanmamıştır. Bundan ötürü bu çalışma Gurbî Divanı'nın tahlilini konu almaktadır.Tahlil çalışmasında ilk olarak Gurbî'nin“Hayatı”,“Tahsili ve Tarîkatı”,“Edebi Şahsiyeti”,“Eserleri”hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın devamında Gurbî Divanı'nda geçen kelime ve kavramlar tahlil kısmının esasını oluşturacak şekilde“Din ve Tasavvuf”,“Cemiyet”,“İnsan”ve“Tabiat”başlıkları altında sınıflandırılmıştır. Her başlıkta konuyla alakalı kelime ve kavramlar örnek beyitler üzerinde incelenmiş ve yorumlanmıştır. Böylece şairin sanatı, şairliği, hayata bakışı ve düşünce yapısının şiirlerine yansıması incelenmiştir.Tez çalışmasının sonuç kısmında Gurbî Divanı'nın genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu kısmın ardından kaynakça ve indeks kısmı yer almaktadır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle bu tahlil çalışmasıyla şairin hayal dünyasının şiirleri üzerindeki etkisi irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Divan analysis studies have a very important place in classical Turkish literature. The beauties contained in analysis studies are very important in terms of being able to judge the poet's imagination and his view of art. This thesis is based on Gurbî Divan, one of the 18 th century Alevi-Bektashi divan poets. The poet, also known as Dervîş Ahmed Gurbî, is a Sufipoet. The only source we can refer to about the life of the poet, about whomthere is not much information, is his divan. The textual publication and formal features of the poet's divan have been examined, but no detailed analysis study has been found. Therefore, this study is about the analysis of Gurbî Divan.In the analysis study, firstly Gurbî's“Life”,“Education and Cult”, Information about his“Literary Personality”and“Works”is given. In the continuation of the study, Gurbi The words and concepts used in the Divan will form the basis of the analysis part of the“Religion and Sufism”,“Society”,“Human”and“Nature”. Each In the title, words and concepts related to the subject were examined on sample couplets and has been interpreted. Thus, the poet's art, poetry, outlook on life and thought structure Its reflection on his poems has been examined. In the conclusion of the thesis, Gurbî Divanı's A general evaluation was made. Following this part, the bibliography and index section is located. Based on the results obtained, with this analysis study, the poet's imagination The influence of the world on his poems has been tried to be examined.