18.Yüzyıl Şairi Gurbi'nin Divanı (metin-inceleme)
- Tez No: 209784
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Gurbî, XVIII. yüzyılda yasamıs Divan edebiyatı sairlerimizdendir. Yenipazar/Bosna dogumlu Gurbî'nin gerçek adı Ahmet'tir. Bazı siirlerinde mahlası yerine ?Dervis Ahmed? seklinde adını kullandıgı da görülür. Tezkirelerde ve diger kaynaklarda hakkında bir bilgiye rastlanmayan Gurbî'nin bilinen tek eseri, 1160/1747 yılında tamamlamıs oldugu gayrı mürettep Divan'ıdır. Son dönem kaynaklarında sairin hayatına dair verilen bilgiler, bu Divan'dan elde edilmistir. Gurbî'nin aruz vezniyle Klasik Türk siiri tarzında yazdıgı siirlerin yanı sıra hece vezniyle Halk edebiyatı tarzında kaleme aldıgı siirleri de vardır. Birkaç siiri ise ölçüsüzdür. Bektasîlige ve Naksîbendilige intisap etmis sairin siirlerinde agırlıklı olarak dinî-tasavvufî konular islenir.
Özet (Çeviri)
Gurbî is one of the Divan Literature poets who lived in the eighteenth century. He was born in Yenipazar-Bosnia, and his real name was Ahmet. ?Dervis Ahmed? is seen instead of his pen name in some of his poems. There is no particular information found in any tezkire1 or other resources regarding Gurbî. .t was this orderly work of Divan which was only known and completed in 1160/1747 by Gurbî . The information that is found in recent resources is gathered from this Divan2. Gurbî has got poems of Classical Turkish poetry in aruz3 measure, and also poems of Folk Literature which were written in syllable measure. His several poems are, however, without any measure. Gurbî, who affiliated himself to Bektasî and Naksibendî sects, took Islamic mysticism and religion as his main subjects.