Habîbî Ahmed b. Derviş'in Tuhfetü'l-müştâkîn ila-Menâkıbi's-sahâbe ve't-Tabi'în adlı eserinde sahâbe biyografilerinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The transcription and evaluation of the companions' biographies in Habîbî Ahmed bin Dervish's work named Tuhfetü'l-müştâkin ilâ-Menâkibi's-sahâbe ve't-Tâbi'în
- Tez No: 772543
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, 16.yüzyılda yaşamış olan ancak kaynaklarda hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Habîbî Ahmed b. Derviş'in Tuhfetü'l-müştâkîn ilâ-Menâkıbi's-sahâbe ve't-tâbi'în adlı eseri incelenmiştir. Eser, İslam tarihi alanında Osmanlı Türkçesi ile yazılmış metinler hakkında fikir vermesi ve dönemin dili ile ilgili bilgi içermesi açısından önem arz etmektedir. Bu tezde öncelikle Habîbî Ahmed b. Derviş'in hayatı ve eserleri üzerinde durulmuş ve devamında Tuhfetü'l-müştâkîn ilâ-Menâkıbi's-sahâbe ve't-tâbi'în adlı eserinin sahâbe ile ilgili olan kısmının transkripsiyonu çağının Türkçesine uygun bir şekilde yapılıp değerlendirilmiştir. Bu arada metnin içinde Arapça olarak geçen ayet, hadîs ve duaların da kaynağı tespit edilip verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Habîbî Ahmed b. Dervish's work named Tuhfetü'l-müştâkîn ila-Menakıbi's-sahâbe ve't-tâbi'în has been studied. The work is important in terms of giving an idea about the texts written in Ottoman Turkish in the field of Islamic history and containing information about the language of the period. The study dwells on the life and works of Habîbî Ahmed b. Derviş and then provides the transliteration and evaluation of the section about the Companions from Tuhfetü'l-müştâkîn ila-Menakıbi's-sahâbe ve't-tâbi'în. In the meantime, the Quranic verses, prophetic hadiths and prayers mentioned in the text in Arabic have sourced and referenced.