Sosyal pazarlama kapsamında e-sağlık uygulamalarının bilinirliği: Diyarbakır örneği
Awareness of e-health applications within the scope of social marketing: the case of Diyarbakir
  1. Tez No: 877220
  2. Yazar: DEMET GÖKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sosyal pazarlama çevreyi koruma, toplum sağlığını geliştirme, kazaların önüne geçme ve benzeri uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bireyler yaşamını kolaylaştıracak mal ve hizmetlerden haberdar olmak ve birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu istek ve ihtiyaçları konusunda sosyal pazarlama kampanyaları yoluyla bireylerin yeni bilgi ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır. Günümüz mobil sağlık pazarı incelendiğinde her yaşa ve ihtiyaca göre geliştirilen uygulamalar bulunabilmektedir. Bu çalışmada, e-nabız, MHRS, E-Laboratuvar uygulamaları sosyal pazarlama kapsamında değerlendirilmiş ve Diyarbakır'da bu uygulamaların bilinirliği ve kullanımı ölçülmüştür. Anket yöntemi uygulanmıştır. Değerlendirmeye 481 anket alınmıştır. Bireylerin büyük çoğunluğunun e-Nabız ve MHRS uygulamalarının ne olduğunu bildiği tespit edilmiştir. E-Laboratuvar uygulamasının ise daha az bilindiği sonucuna varılmıştır. Katılımcıların medeni durumları, yaşları, gelir durumları, meslekleri ile e-Nabız, MHRS ve E-Laboratuvar hizmetlerinin bilinirliği arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Eğitim durumları ve medeni durumları ile e-Nabız, MHRS ve E-Laboratuvar hizmetlerinin bilinirliği arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Social marketing is widely used to promete public health, prevent accidents, protect the environment and so on. Today, people want to be informed about goods and services that will make their lives easier. Through social marketing campaings, individuals are made aware of new information and practices on these want and needs. When today's mobile health market is analyzed, there are applications developed for every age and need. In this study, e-Nabız, MHRS and E-Laboratory applications were evaluated within the scope of social marketing and the awareness and usage of these applications in Diyarbakır were measured. Qu estionnaire administration has been implemented 481 guestionnaires were included in the evaluations. It was determined that the majority of individuals know what e-pulse and MHRS application are. It was concluded that the E-Laboratory application is less known. A significant relationship was found between participants marital status, age, income, occupation and awareness of e-Pulse, MHRS and E-Laboratory services. No significant correlation was found between their educational status and marital status and awareness of e-Pulse, MHRS and E-Laboratory services.