The impact of game balance in serious games
Ciddi oyunlarda oyun dengesinin etkileri
  1. Tez No: 877241
  2. Yazar: UTKU FİŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Oyunların yirmi birinci yüzyılın başta gelen iletişim ortamı olmasıyla birlikte, ciddi oyunlar da popülerleşmeye başladı. Bilimsel çalışmalar çoğunlukla ciddi oyunların başarısına odaklanmasına rağmen, daha iyi ciddi oyunların nasıl geliştirilebileceği daha az çalışılmıştır. Ciddi oyunların başarısını arttırmak için oyun mekaniklerini incelemek büyük önem taşır. Oyun dengesi, oyun mekaniklerinde yapılacak nicel değişikliklerin neden ve ne kadar yapılacağını konu edinir. Oyun dengesi oyuncular ve oyun tasarımcıları arasında tartışılmasına rağmen, ciddi oyunların dengesi az çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı oyun dengesinin ciddi oyunların eğlence dışı amaçlarına etkisini incelemektir. The Fiscal Ship ve Half-Earth Socialism isimli ikna etmeyi amaçlayan iki ciddi oyun seçildi ve ne kadar dengeli oldukları analiz edildi. Katılımcılara iki oyun oynatıldıktan sonra Perceived Persuasiveness ölçeği oyunların ikna ediciliğini ölçmek için uygulandı. Oyunlardan biri daha dengeli olmasına rağmen iki oyunun da ikna ediciliği benzer bir seviyede ölçüldü. Ulaşılan sonuçlar oyun dengesinin ciddi oyunların başarısını etkilemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Games have become prominent mediums of the twenty-first century, and serious games have grown with the popularity of games. The studies about serious games generally focus on the success of serious games, but their success can only be improved by examining the game mechanics. Game balance is about why and how much a game designer should change the quantities of game mechanics. Game balance is a notably debated topic between players and game designers, but game balance in serious games is overlooked. This study investigates the effects of game balance on the non-entertainment goals of serious games. Two serious games are selected, namely The Fiscal Ship and Half-Earth Socialism. The games are analyzed to discover how balanced they are. Then, we conducted a playtest session with participants and a survey to measure the influence of the games. The Perceived Persuasiveness Scale is used to determine the influence of the games because the selected games aim to persuade the players. Even though one of the games is more balanced, the Perceived Persuasiveness scores of the two games are similar. The results indicate that the game balance does not impact the success of a serious game.