Üstün zekalılar ve yetenekliler eğitimi alan uzman adayların STEM ders tasarımlarının incelenmesi
Examination of STEM course designs of expert candıdates who receive gifted and talented education
- Tez No: 877240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE YABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çağımızda yaşanan gelişmelere bakıldığında, geleceğe yönelik bilimsel ve teknolojik bulguların her geçen gün artarak ilerleyeceğini görebilmek mümkündür. Bu teknoloji ve bilgi çağında, ülkelerin içinde bulunduğu küresel yarışta önde olmalarını sağlayacak bireyler üstün yetenekli bireylerdir. Geçmiş yıllarda üstün yetenekli bireylere olan farkındalık günümüzde olduğu kadar değildi.“Üstün yetenek nedir?”,“Üstün yetenekli bireylerin özellikleri nelerdir?”,“Üstün yetenekli bireylere uygulanabilecek eğitim içerikleri nelerdir?”ve“Üstün yetenekli bireyler eğitecek eğitmenler, bu özel çocukların seviyelerini ileriye taşıyacak donanıma sahip midir?”soruları ile üstün yetenekli çocuklar anlaşılmaya ve eğitimleri için farklı eğitim teknikleri uygulanmaya başlanmıştır. Literatür tarandığında bu bireylere en uygun eğitim yöntemlerinden birinin STEM eğitimi olduğu kanısı bulunmaktadır. Bu eğitim içeriğini sunacak olan öğretmenlerin, STEM eğitimi içeriğine fazlasıyla vakıf olması gerekmektedir. Aynı zamanda uygulama adımlarından oluşan ders tasarımı basamaklarını da amaçları doğrultusunda uygulamalıdır. Bütün bunlara bakıldığında çalışmanın temel amacı, üstün zekalılar ve yetenekliler eğitimi alan uzman adaylarının STEM eğitimi tasarımlarının incelenmesidir. Tasarımların üstün yetenekli öğrencilere göre hazırlanması ve STEM eğitimi tasarımı basamaklarına uygun olması beklenmektedir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, nitel araştırma yönteminden olan“fenomenoloji”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, bir üniversitede Üstün Zekalılar ve Yetenekliler bölümünde eğitim alan uzman adaylardır. Araştırmanın veri kaynağı uzman adaylarının aldıkları ders kapsamında oluşturdukları STEM eğitimi ders tasarımlarıdır. Araştırma sonuçları incelendiğinde 14 ders tasarımı içeriğinde üstün yetenekli öğrencilere yönelik kazanım ediniminin nadiren ders tasarımlarına yansıdığı, STEM eğitimi tasarımı basamaklardan bazıları amacına uygun uygulanırken bazıları amaç dışı kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the developments in our age, it is possible to see that future scientific and technological findings will increase day by day. In this age of technology and information, individuals who will enable countries to stay ahead in the global race are highly talented individuals. In the past years, awareness of gifted individuals was not as much as it is today.“What is giftedness?”,“What are the characteristics of gifted individuals?”,“What are the educational contents that can be applied to gifted individuals?”and“Are the educators who will educate gifted individuals equipped to advance the levels of these special children?”With these questions, gifted children have begun to be understood and different educational techniques have begun to be applied for their education. When the literature is scanned, it is believed that one of the most suitable education methods for these individuals is STEM education. Teachers who will present this educational content must be well versed in STEM education content. At the same time, the course design steps, which consist of application steps, should be applied in line with their goals. Considering all these, the main purpose of the study is to examine the STEM education designs of candidate specialists in gifted and talented education. It is expected that the designs will be prepared for gifted students and comply with the STEM education design steps. For this purpose,“phenomenology”, a qualitative research method, was used in the research. The study group of the research is expert candidates studying in the Gifted and Talented department of a university. The data source of the research is the STEM education course designs created by expert candidates within the scope of the course they take. When the research results were examined, it was concluded that the acquisition of outcomes for gifted students in 14 course design contents was rarely reflected in the course designs, and while some of the STEM education design steps were implemented in accordance with their purpose, some remained out of purpose.